AÜ Rektörü İbiş, cinsel saldırı sanığı Hasan Bilgili’yi bir günde emekli etmiş

Tecavüz sanığı Ankara Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin cezaevinden çıktıktan sonra AÜ Rektörü Erkan İbiş'in oluruyla bir günde emekli edildiği ortaya çıktı

AÜ Rektörü İbiş, cinsel saldırı sanığı Hasan Bilgili’yi bir günde emekli etmiş

Ankara’da cinsel saldırı suçundan tutuklanan AÜ Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin, AÜ Rektörü Erkan İbiş’in oluruyla, cezaevinden çıkmasının hemen ardından emekli edildiği ortaya çıktı.

Evrensel’de yer alan habere göre, emekli olmak için dilekçe veren Bilgili, cezaevinden çıktıktan sonra 18 Haziran’da AÜ Rektörlüğü’ne dilekçe vererek emekliye ayrılmak istedi. 7 Haziran’da açıklama yayımlayarak olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını ve Bilgili’nin açığa alındığını belirten AÜ yönetimi, Bilgili’nin dilekçesine işleme koyarak onayladı.

Bilgili’nin verdiği dilekçeye aynı gün İbiş’in “olur” imzasıyla onay verildi. İbiş’İn onay yazısının eklendiği dilekçe 19 Haziran’da dağıtım yerlerine gönderildi ve Bilgili 20 Haziran 2019 tarihli yazıyla emekli oldu.

Olayın soruşturulması için kurulan komisyon ise çalışmalarını tamamlayarak Bilgili’nin “kamu görevinden çıkarılması”nı talep etmiş, bu konudaki karar makamı olan Yükseköğretim Kurulu ise henüz kararını açıklamamıştı. Emeklilik işleminin bu süreçte onaylanması ise dikkat çekti.

Cinsel saldırı mağduru Ç.B’nin avukatı Aslı Arıhan ise Bilgili’nin tutuklandıktan kısa bir süre sonra serbest bırakılmasının kamuoyunda tepkilere neden olduğunu belirterek soruşturma sonuçlanmadan emekliye  sevk edilmesinin hem adalet hem de üniversite yönetimine olan güven duysunu zedeleyeceğinin altını çizdi.

Ne olmuştu?

Bilgili, sahibi olduğu veteriner kliniğinde çalışan veteriner Ç.B’ye cinsel saldırıda bulunmuş ve darp etmişti. Bilgili, olayın ortaya çıkması ve kamuoyunda geniş bir tepkiye neden olmasının ardından tutuklanmıştı. Tutukluluğu kısa süren Bilgili’nin, emekli olmak için üniversiteye dilekçe verdiği yönündeki iddialar ise üniversiteliler tarafından AÜ Rektörlüğü önünde protesto edilmişti.

Sendika.Org