Ankara’da emekli albay, komşusu Belaruslu diplomatı silahla yaralayıp intihar etti

Ankara’da Belarus Büyükelçiliği İdari İşler Müsteşarı Aleksandr Poganşev, komşusu olan emekli albay Mehmet Fevzi Bayram tarafında silahla vuruldu. Poganşev ağır yaralanırken, olayın ardından Bayram aynı silahla intihar etti

Ankara’da emekli albay, komşusu Belaruslu diplomatı silahla yaralayıp intihar etti

Ankara’da, emekli albay Mehmet Fevzi Bayram, komşusu Belarus Büyükelçiliği İdari İşler Müsteşarı Aleksandr Poganşev’i, silahla vurarak ağır yaraladıktan sonra, aynı silahla yaşamına son verdi. Ankara Valisi Vasip Şahin, “İlk etapta yapılan incelemelerdeki tespitlere ve tahminlere göre olayın siyasi bir boyutu yok” dedi.

Rus haber ajansı Sputnik’te yer alan habere göre, Belarus Büyükelçiliği’nde görevli müsteşar Aleksandr Poganşev, komşusu olan emekli albay Mehmet Fevzi Bayram ile saat 20.00 sularında tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine Bayram, yanındaki silah ile müsteşar Poganşev’e birkaç el ateş etti. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Poganşev, hastaneye kaldırıldı.

Olayın faili Mehmet Fevzi Bayram ise aynı binada bulunan kız kardeşinin evine giderek olaya ait silahla intihar etti.

Hastaneye kaldırılan Belaruslu müsteşar Aleksandr Poganşev’in ameliyatının ardından tedavisine yoğun bakımda devam ediliyor.

Vali Şahin: “Siyasi değil”

Ankara Valisi Vasip Şahin, Poganşev’in kaldırıldığı hastaneye gelerek yetkililerden bilgi aldı ve burada açıklamalarda bulundu.

Şahin, ilk etapta siyasi bir yönü olmadığını tespit ettikleri olayla ilgili araştırmaların tüm detaylarıyla devam ettiğini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Arkadaşlarımız tüm boyutlarıyla olayı araştırıyorlar. İlk etapta yapılan incelemelerdeki tespitlere veya tahminlere göre olayın siyasi bir yönü yok. Bütün boyutları ve detaylarıyla arkadaşlarımız konuyu araştırıyor. Araştırma cumhuriyet savcılarımızın nezaretinde devam edecektir.

Diplomatın sağlık durumuna ilişkin bir soru üzerine ise Vali Şahin, “Şu anda ameliyatta. Doktorlarımız henüz ameliyattan çıkmadıkları için bir şey demiyorlar, ama ümit ediyoruz ki çok ciddi bir konu olmasın. İnşallah en kısa zamanda aramıza dönsün” bilgisini paylaştı.

Belarus Dışişleri olayı doğruladı

Belarus Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki diplomatın yaralandığını doğruladı. Sputnik’e konuşan Bakanlık Sözcüsü Anatoliy Glaz, “Ateşli silahtan yaralanan diplomat hastanede bulunuyor, orada tüm gereken yardım gösteriliyor” dedi.

Öte yandan Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrey Savinıh da hastaneyi ziyaret etti.

Çavuşoğlu: “Belaruslu diplomatın sağlığı iyi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Poganşev’in kaldırıldığı hastaneye gelerek yetkililerden bilgi aldı. Çavuşoğlu, Poganşev’in durumuna ilişkin, “Ameliyatı son derece başarılı geçti. Şu anda yoğun bakım ünitesinde ve yarın itibarıyla da odasına çıkacak düzeyde” dedi.

Çavuşoğlu, hastane çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

Emekli bir şahıs Belarus Büyükelçiliği Müsteşarı Aleksandr Poganşev’e 5-6 defa ateş ettikten sonra intihar ediyor. Hemen diplomat, müsteşar arkadaşımız hastaneye getiriliyor ve burada ameliyatı son derece başarılı geçti. Şu anda yoğun bakım ünitesinde ve yarın itibarıyla da odasına çıkacak düzeyde. Tabi ki her ameliyat risklidir ama doktorlarımızdan aldığımız bilgiye göre yarın, normal odasına çıkabilecek. İnşallah, daha çabuk iyileşir.

Tayyip Erdoğan’ın da süreci takip ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Ben de Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındaydım haber geldiği zaman. İçişleri Bakanımız, Bakan Yardımcımız, Emniyet Müdürümüz, tüm arkadaşlarımız burada, tüm arkadaşlarla süreci takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Adi bir suç”

Soruşturmanın devam ettiği bilgisini de veren Çavuşoğlu, “İçişleri Bakanımızın ve arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre adi bir suç yani kavga sonucunda meydana gelmiş bir olaydır. Herhangi bir siyasi veya başka motifli bir gelişme değildir ama İçişleri Bakanlığımız soruşturmalardan sonra daha detaylı bilgiyi size verecektir. Önemli olan şu anda diplomat Aleksandr’ın sağlık durumunun iyi olması” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Belaruslu mevkidaşı Makei ile görüştü

Öte yandan Bakan Çavuşoğlu, Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makei ile de telefonla görüştüğünü ve kendisine bilgi verdiğini belirterek, “Yakından ilgilendiğimizi de söyledim. Çok şükür Belaruslu diplomatın sağlığı iyi ve inşallah yarın daha da iyi olacak” dedi.

Sendika.Org