AKP’li Türel inat etti 130 milyon TL harcandı: Boğa Çayı Projesi ne olacak?

AKP'li Menderes Türel döneminde 130 milyon TL harcanarak yapılan Boğa Çayı Projesi'ne ilişkin CHP'li Muhittin Böcek'in ne yapacağı belirsizliğini koruyor

AKP’li Türel inat etti 130 milyon TL harcandı: Boğa Çayı Projesi ne olacak?

31 Mart yerel seçimlerinin AKP’li Menderes Türel yönetimindeki Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yönetiminin başına CHP’li Muhittin Böcek geçmişti. Türel zamanında toplumsal muhalefetin eleştirilerine ve uzmanların uyarılarına rağmen yapılan Boğa Çayı Yapaya Göl Projesi’ne ilişkin tartışmalar ise devam ediyor.

Proje, Antalya muhalefetinin tepkisi sonucunda birçok kez revize edildi fakat projenin kaderine ilişkin tartışmalar yeni Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek tarafından da tartışılıyor. Geçtiğimiz günlerde belediye meclisi Boğa Çayı’nı gündemine aldı.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapılan açıklamada Boğa Çayı Projesi’nin “uzmanların uyarısı”na rağmen yapıldığı ve bugün rüsubat nedeniyle çamur ve koku sorunlarına neden olduğuna dikkat çekildi ve “Kanal içi kısa sürede rüsubatla dolarken, taşkın ve kıyı erozyonu tehlikesi ortaya çıktı” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamanın devamında şunlar söylendi:

Konuyla ilgili İnşaat, Jeoloji ve Çevre Mühendisleri Odası ile Akademisyenlerimizin katıldığı 16 kişilik bir ekiple Boğa Çayı’nın yosunlaşma, koku, sinek, dibe çöken çamur sorunları, oluşabilecek taşkın ve kıyı erozyonu tehlikesini görüştük.

Projede öngörülemeyen olumsuzlukların çözümü için su kalitesi, hidrojeolojik yapı ve sediman akışı birikmesi ile ilgili gerekli deneysel çalışmalara bugün itibariyle başlandı. 2 gün içerisinde kısa, orta ve uzun dönemde sorunun giderilmesi adına bir takvim oluşturacağız.

STK, Meslek Odalarımız ve Akademisyenlerimizle birlikte projedeki sıkıntıların neler olduğunu ve çözüm noktasında yapılacak eylemleri kısa sürede hayata geçirece��iz.

Boğa Çayı Projesi’nin getirdiği sorunlar ise kış döneminde seller, sahili besleyen sediman akışının yapay göl nedeniyle önlenmiş olması, kıyı erozyonu ve sahil daralmasına yol açması. Söz konusu bu problemlere ilişkin nasıl bir çözüm üretileceği ise belirsiz. Bilinen haliyle şu ana kadar proje için 130 milyon lira harcanmış durumda. İyileştirme çalışmaları ile harcanacak miktar ise belirsiz. Öte yandan eski başkan Türel’in belediyeyi 5 milyar borçlandırdığı biliniyor fakat bu borçlanma ile elde edilen gelirin nereye harcandığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Ne olmuştu?

Türel’in söz konusu projesine ilişkin Antalya toplumsal muhalefeti uzun soluklu bir mücadele yürütmüştü. Mücadeleyi yürütenler, projeye de dahil olan çevre düzenlemesi hariç olmak üzere yapay göl projesinin iptal edilmesini talep etmişti. Bu süreçte, Boğa Çayı yatağından 470 bin metre küp hafriyat alınarak zemin 5 metre derinleştirilmişti. Söz konusu hafriyat doğruda inşaat sektöründe kullanılabiliyor olmakla beraber ne yapıldığına ilişkin herhangi bir bilgi ise bulunmuyor.

Uzmanlar, bu sene yaşanan yağışa beraber gelen rüsubatla zeminin yer yer 80 santimetre derinliğine kadar doluğunu, böyle giderse gölün kısa zamanda tekrar dolacağını kaydediyor. Diğer yandan uzmanlar, Konyaaltı Sahili’nin binlerce yıldır Boğa Çayı’nın getirdiği kum ve çakılla oluştuğunu, benzer projelerle engellenmesi halinde çok kısa bir zaman diliminde sahilin daralacağının altını çiziyor.

Sendika.Org