AB, Türkiye’ye yaptırım uygulamaya karar verdi

AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz sondaj faaliyetleri nedeniyle ekonomik baskıyı artıracak dört başlıkta yaptırım uygulama kararı aldı

AB, Türkiye’ye yaptırım uygulamaya karar verdi

Brüksel’de bir araya gelen AB dışişleri bakanlarından oluşan Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz sondaj faaliyetlerine ilişkin yaptırım uygulama kararı aldı.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, yaptırımlarla Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerini durdurması hedefleniyor. Alınan karara göre Türkiye’nin 2020’de alması öngörülen katılım öncesi mali yardımlarda kesintiye gidilmesi, ortaklık konseyi gibi ekonomi ve ticari ilişkilere ilişkin kurumsal ve yine üst düzey siyasi diyaloğun askıya alınması öngörülüyor.

Öte yandan Havacılık Anlaşması müzakerelerinin de askıya alındığı belirtilirken, Avrupa Yatırım Bankası’ndan Türkiye’ye verilecek kredi desteğinin de gözden geçirilmesi talep ediliyor.

Konsey kararında bir kez daha Türkiye’ye çağrıda bulunarak yaptırım nedeni olan eylemlerden kaçınmasını, iyi komşuluk ilişkilerine uygun hareket etmesini, uluslararası hukuk uyarında Kıbrıs’ın egemenliğine ve hakların saygı göstermesini istedi.

Türkiye’nin doğalgaz arama faaliyetlerine devam etmesi  halinde ilave yaptırımlar öngörülebileceğinin de altı çiziliyor. Kararda, sondaj faaliyetlerine iştirak eden şirketler ve gerçek kişilerin de yaptırım kapsamına alınabileceği vurgulanıyor.

Sendika.Org