“4 adam, 8 füze” oyunu mu: Ceylanpınar’a roket atıldı, TSK YPG-QSD bölgesini vurdu, Kürtler ‘provokasyon’ dedi

Urfa Ceylanpınar’da bir evin çatısına Suriye tarafından atıldığı belirtilen roketin isabet etmesi sonucu 5 kişi yaralandı. Saldırının ardından sınırda konuşlu TSK birlikleri, YPG-QSD kontrolündeki bölgeyi ağır silahlarla vurdu. QSD ise saldırıyla ilgilerinin bulunmadığını belirterek “Kimliği belirsiz kişiler tarafından şantaj amaçlı yapılan bu olayda, fitne çıkarılmak istenmiş ve bölgeye zarar verilmesi amaçlanmıştır” dedi

“4 adam, 8 füze” oyunu mu: Ceylanpınar’a roket atıldı, TSK YPG-QSD bölgesini vurdu, Kürtler ‘provokasyon’ dedi

Urfa’nın sınır ilçesi Ceylanpınar’da dün (22 Temmuz) gece saatlerinde bir evin çatısına Suriye tarafından atıldığı belirtilen roketin isabet etmesi sonucu 5 kişi yaralandı.

Ceylanpınar’ın tam karşısında Suriye’nin Serêkanîyê (Resulayn) kenti yer alıyor.

Konuya ilişkin Valilik’ten yapılan açıklamada “22 Temmuz 2019 saat 21.00 sularında Suriye tarafından atıldığı değerlendirilen iki roketten birinin, ilimiz Ceylanpınar ilçesi Turgut Özal Mahallesi’ndeki bir evin çatısına isabet etmesi sonucu, beş vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış, yaralı vatandaşlarımız Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştır” denildi.

Milli Savunma Bakanlığı da yazılı açıklamasında ‘meşru müdafaa kapsamında karşılık verildiğini’ belirterek “Ağır silahlarla verilen bu karşılık sonucunda Suriye tarafında yerleri önceden tespit edilen yedi hedef imha edilmiştir” ifadelerini kullandı.

QSD: “Bölgede karışıklık çıkarmak isteyenler Ceylanpınar’a top atışı yaptı”

TSK’nin karşı saldırısının ardından açıklama YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nden (QSD) açıklama geldi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, QSD Sözcüsü Kîno Gabriel şu ifadeleri kullandı:

22 Temmuz akşamı Suriye sınırları içerisinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Türkiye’deki Ceylanpınar ilçesine bir adet top mermisi atılmış, olayda bir grup sivil yaralanmıştır. Kimliği belirsiz kişiler tarafından şantaj amaçlı yapılan bu olayda, fitne çıkarılmak istenmiş ve bölgeye zarar verilmesi amaçlanmıştır. QSD ve güvenlik güçleri tarafından bu olayın faillerini tespit etmek için soruşturma başlatılmıştır. Olayda yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

ANHA ayrıca, ilerleyen saatlerde olayla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

QSD Sözcüsü Kino Gabriel

“4 adam, 8 füze” oyunu mu?

Ceylanpınar’a yönelik roket saldırısı ve sonrasında yaşananlar, 2014’te ortaya çıkan savaş tape’sini akıllara getirdi.

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile hala MİT Müsteşarı olan Hakan Fidan arasındaki görüşmenin ses kaydında, Suriye’ye yönelik askeri müdahale planları konuşulmuştu.

Davutoğlu, Sinirlioğlu ve Güler’in askeri müdahale için gerekçe arayışına girmesi üzerine Fidan, “Şimdi bakın komutanım şimdi biz gerekçeyse gerekçeyi… Ben öbür tarafa 4 tane adam gönderirim, 8 tane boş alana füze de attırırım. Problem değil o. Gerekçe üretilir. Olay böyle bir iradenin ortaya konması. Biz savaş iradesi ortaya koyuyoruz, her zaman yaptığımız şeyi, akıl ürütme hatasına giriyoruz” demişti.

AKP’NİN SAVAŞ PLANLARININ TAPE’Sİ ÇIKTI: ��GEREKİRSE BİZ SALDIRTIRIZ!”

Sendika.Org