YSK’ye tepkiler: Muhalefete göre “uydurma gerekçe ortaya çıktı”, iktidara göre “şimdiden soru işareti doğdu”

YSK'nin 31 Mart sonrası soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkan ve seçim müdürlerinin yeniden görevlendirilmesi kararına hem muhalefet hem iktidardan tepki geldi. İmamoğlu "Gerekçenin uydurma olduğu ortaya çıktı" derken, Binali Yıldırım "Şimdiden soru işaretleri oluştu" diyerek yeni bir yenilginin taşlarını döşemeye başladı

YSK’ye tepkiler: Muhalefete göre “uydurma gerekçe ortaya çıktı”, iktidara göre “şimdiden soru işareti doğdu”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart yerel seçimlerinde yasaya aykırı oluşturuldukları iddiasıyla haklarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açılan ilçe seçim kurulları başkanları ve seçim müdürlerinin, 23 Haziran İstanbul seçiminde de görevlerine devam etmesi kararı almasına yarışın her iki tarafından da tepki geldi.

YSK’NİN BOZUK TERAZİSİ: SEÇİMİ İPTAL ETTİREN USULSÜZLÜĞÜ YAPANLAR GÖREV BAŞINDA KALSIN!

İmamoğlu: “Uydurma bir gerekçe olduğu ortaya çıktı”

YSK’nin hukuksuz kararıyla mazbatası gasp edilen Ekrem İmamoğlu, bayram namazı çıkışı yaptığı açıklamada kararı “üzücü” bulduğunu söyledi. İmamoğlu şöyle devam etti:

Gelinen noktada uydurma bir gerekçe olduğu ortaya çıktı. Uydurma bir gerekçeyle İstanbul halkının iradesini gasp ettiler. Demokrasiye büyük zarar verdiler. Böyle bir karar verip, son gününde böyle bir karara imza atarak aslında verdikleri gerekçeli kararın hiçbir anlam ifade etmediğini ortaya koydular. Ufuksuz verilen kararlar sürecinde bütün uyarılara rağmen demokrasi ne yazık ki ağır darbe almıştır. Bu gerekçe üzerinden tutulan bu yol haritasında bir sürü itiraf, iftira ve yalan ifadelerle insanlara ne yazık ki kirli cümleler kurulmuştur. Verdikleri zarar çok büyük. Millete düştü yine demokrasiyi tamir etmek.

“Yanlış anlaşılma”, “fevkalade talihsiz”, “anlaşılması zor”

Tayyip Erdoğan-Binali Yıldırım-Devlet Bahçeli üçlüsünden de YSK’nin sandık kurullarının oluşumuna ilişkin kararına tepki geldi.

“Orada zannediyorum bir yanlış anlaşılma var” diyen Erdoğan, tedbiren YSK’ye itirazlarını yaptıklarını dile getirdi.

Yıldırım ise Küçükçekmece’deki esnaf ziyareti sırasında yaptığı açıklamada kararı “fevkalade talihsiz” olarak yorumladı, “YSK bir yandan sorumlu tuttuğu, suçladığı insanları yapılacak bir seçimde tekrar görev yapabilir diye karar vermesi yapılacak seçimlere şimdiden soru işareti oluşturmuştur. Ümit ederim YSK bunu aklıselim ile değerlendirir ve oy verecek milyonlarca vatandaşın kafasını karışıklığa sebep olacak bu işten vazgeçer” diye konuştu.

Ramazan bayramı dolayısıyla MHP’nin kurucu genel başkanı Alpaslan Türkeş’in mezarını ziyaretinde gazetecilere konuşan Bahçeli de şöyle konuştu:

Bu tür davranışlar anlaşılması zor davranışlar olarak dikkat çekmektedir. Soruşturma başlattığınız ve seçimi yenileme kararı oluşturulan bir yapıda soruşturmaya muhatap olmuş insanların, soruşturma sonucu alınmadan, hukuki yönden açığa çıkmadan, haklı veya haksız oldukları belli olmadan bunlara “Bir de gelin sizlerle beraber seçimi yapıyoruz” demek… Şimdi bu 19 gün tartışılacak. E bunun da tadı tuzu kalmıyor. Onun için sabırlı olacağız, kimi görevlendirirlerse görevlendirsinler esas görevli millettir.

Sendika.Org