TİP Genel Başkanı Erkan Baş: “AKP’yi devireceğiz”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baş, 23 Haziran seçimlerine ilişkin "AKP’yi devireceğiz ve sosyalist iktidar mücadelemizi geriye düşürmeden sürdüreceğiz" dedi

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: “AKP’yi devireceğiz”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baş’ın gündeminde, Aliağa Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler, Ayten Öztürk’e yapılan işkence ve 23 Haziran İstanbul seçimi vardı.

Baş, MHP’li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın 99’u kadroolu olarak 132 işçiyi işten çıkarttığını belirterek “gerici ver rantçı” olduğunu belirterek Acar’ı “mafya reisi” olarak niteledi. Baş “İnsanları silahla vurduran, tokat atan, döven, engelli işçiyi küçük düşürmeye çalışan bu şahsın yaptıklarının hesabını vermesi, ülkemizin de bu utançtan kurtulması gerekiyor” dedi.

“İşkence kimseyi uzun süre ayakta tutamaz”

Baş, Ayten Öztürk’ün 6 ay boyunca işkenceye maruz bırakıldığını ve bunun mahkeme savunması vesilesiyle basına yansıdığını belirterek şunları söyledi:

Ankara’da bir işkence merkezi olduğunu ve burada özel olarak yetiştirilmiş işkence uzmanları tarafından birçok kişinin kaçırılarak aylarca sorgulandığını söylüyor.

Bu Türkiye demokrasisi, insan hakları söz konusu olduğunda üzerinden atlanmayacak bir olay. Türkiye’de “işkenceye sıfır tolerans” diyerek iktidara gelen AKP’nin döneminde, insanların nerede olduğu bilinmeyen işkence merkezlerinde aylarca sorgulandığını iddiaları vardı, şimdi iddia olmanın ötesine geçildiğine dikkat çekmek isteriz.

İktidarın beğenmediği, düşman gördüğü kişilerin, insanlık dışı birçok yöntemle; Latin Amerika’daki, Afrika’daki, Nazi kamplarındaki, 12 Eylül hapishanelerindeki uygulamaları kat be kat aşan sistematik işkence yöntemleriyle baskı altına alındığı ortaya çıkıyor.

Kim neyle suçlanırsa suçlansın işkence yapılamaz. İşkence insanlık suçudur. Yeri bilinmeyen, özel eğitilmiş uzmanların bulunduğu sistematik i��kence merkezleri kurmak ise faşizmin göstergesidir.

İçişleri Bakanı’nın, cumhurbaşkanı yardımcılarının, iktidar olanaklarını kullanarak meydanlarda AKP propagandası yapmak yerine bu işkence iddialarını sorgulaması, varsa işkence merkezleri hakkında açıklama yapması ve bu insanlık dışı duruma bir an önce son vermesi gerekir.

İşkence kimseyi uzun süre ayakta tutamaz, AKP iktidarını da İçişleri Bakanı’nı da tutamayacaktır.

“Komünistler, sosyalistler sandığa gidip AKP’ye dur diyecektir”

İstanbul seçimine ilişkin konuşan Baş, AKP’nin Türkiye’yi bir karanlığa boğmaya çalıştığını söyledi. Halkın 17 yıllık AKP karanlığına dur dediğini belirterek “Sosyalistler, komünistler bu çağrıya duyarsız kalamaz ve öncülük etmek zorundadır” diyen Baş şunlar söyledi:

Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yahut şu içinde bulunduğumuz Meclis binasında yapılan israf, makam araçları, gerici derneklere, yandaş kurumlara aktarılan halkın paraları değil; İktidarda yer tutmuş her bir yönetici, cumhurbaşkanından, bakanına, belediye başkanına, köşe yazarına, özel şoförüne, çanak yalayıcısına kadar kendilerini ihya ettikleri bir rant düzeni kurmuşlarıdır.

Halkımız 17 yıllık AKP karanlığına dur diyor. Sosyalistler, komünistler bu çağrıya duyarsız kalamaz ve öncülük etmek zorundadır. Biz sosyalistler komünistler de halkımızla birlikte AKP’ye dur diyeceğiz. AKP-Saray iktidarı yıkılacak ve kurtuluş umudu buradan filizlenecektir. AKP gitmelidir ve işçi sınıfının mücadelesi sonrasında da devam edecektir.

Her kim gider ve yerine kim gelirse gelsin işçi sınıfının eşitlik, özgürlük mücadelesi ne yeni başlamıştır ne de Pazar günü son bulacaktır. AKP’yi devireceğiz ve sosyalist iktidar mücadelemizi geriye düşürmeden sürdüreceğiz.,

Sendika.Org