Tacizciye fırlatılan terlik “silah” sayıldı

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir erkeğin tacizine uğrayan kadınlara tacizciye terlik fırlattıkları için "silahla basit yaralama" suçundan dava açıldı

Tacizciye fırlatılan terlik “silah” sayıldı

Denizli’de yaşayan H.H. (25) adlı kadın ve beraberindeki iki arkadaşının tail için gittikleri Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir eğlence mekanından çıktıktan sonra kendilerini taciz eden şahsa tepki göstererek fırlattıkları terlik “silah” sayıldı. İki yıl önce yaşanan olayla ilgili taciz soruşturması açılmazken, terlik atan 3 kadına, 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

9 Temmuz 2017’de meydana gelen olayda M.E.K.’nin (24), H.H. ve arkadaşlarını taciz etmesi üzerine kavga çıktı. Kavga sırasında kadında M.E.K.’ya terlik fırlattı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen polis tarafları polis merkezine götürdü. Polis merkezinde ifade veren H.H. ile iki arkadaşı daha sonra Denizli’ye döndü.

2 yıl sonra gelen dava

Olaydan iki yıl sonra gelen mahkeme tebligatıyla H.H. ile arkadaşları şaşkına döndü. Kuşadası’nda meydana gelen olayla ilgili kadınları taciz den M.E.K.’nin darp edildiği gerekçesiyle şikayetçi olduğu, savcılığın ise soruşturma başlattığı öğrenildi. Kuşadası Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli konumunda olan H.H. ile iki kadın arkadaşı hakkında, saldırıda kullanmaya elverişli terlik ve ayakkabı ile yaralamaya teşebbüs ettikleri, kasten basit yaraladıkları, şüphelilere atılı suçun bu haliyle silahla basit yaralama suçunu oluşturdukları ve eylem birliği içinde hareket ettikleri gerekçesiyle Kuşadası Asliye Ceza Mahkemesi’nde 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

“Taciz mağduruyken suçlu olduk”

Attıkları terliğin silah sayılmasına çok şaşırdıkları belirten H.H., “Terlik silah sayıldı ve hakkımızda dava açıldı. Mağdurken, suçlu konumuna düştük. Bir taciz olayı var ama karşı taraf darp edildiğini söyleyince biz yargılanmaya başladık. Bu durumda hapis cezası alabiliriz. 2 yıl önce yaşanan bir olayda mağdurken sanık olduk” dedi.

“Tacize uğrayan bir kadının kullandığı terlik silah değildir”

Üç kadının avukatı olan Ozan Orpak ise soruşturma aşamasında ihmal olduğunu düşündüklerini belirterek, “Biz soruşturma aşamasında ihmal olduğunu düşünüyoruz. Polis merkezinde tacize uğradıklarını söylemelerine rağmen taciz soruşturması açılmamış. Neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Tacize uğrayan kadınlar olmasına rağmen, şüpheli konumunda oluyorlar ve silahla basit yaralama suçundan yargılanmaya başladılar. Terliğin silah olup olmadığı tartışılan bir konu. Ancak, tacize uğrayan bir kadının kendisini korumak amacıyla kullandığı terlik bir silah değildir” dedi.

Sendika.Org