Sudan’da asker halka ateş açtı: “Askeri Geçiş Hükümeti devrilinceye kadar sokaktayız”

Sudan'da asker, iktidarın sivilleştirilmesi talebiyle eylemlerini sürdüren halka saldırdı. Saldırıda en az 9 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi ise yaralandı. Sudan Profesyoneller Birliği ise halkı, devrime sahip çıkmak için sokağa çağırdı

Sudan’da asker halka ateş açtı: “Askeri Geçiş Hükümeti devrilinceye kadar sokaktayız”

Sudan’da 30 yıllık diktatör Ömer el-Beşir’in devrilmesinin ardından iktidara el koyan Askeri Geçiş Hükümeti, iktidarın sivilleştirilmesi talebiyle Hartum’da bulunan Sudan Genelkurmay Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan halka saldırdı. Halka saldıran asker, Sudan Doktorlar Merkez Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre 9 kişi öldürdü, onlarcasını ise yaraladı. Ayrıca asker, eylem bölgesinde bulunan çadırları da ateşe verdi.

BBC’nin aktardığına göre, saldırının ardından Sky News Arabia TV’ye konuşan Askeri Geçiş Hükümeti Sözcüsü Şemseddin Kebaşi ise “Sudan kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı etrafındaki oturma eylemini dağıtmak için güç kullanmadı, fakat vatandaşlar açısından tehlike arz eden yakındaki bir bölgeyi hedef aldı” dedi.

“Askeri Geçiş Hükümeti devrilinceye kadar…”

Aynı saatlerde Özgürlük ve Değişim Deklerasyonu Güçleri (ÖDDG) bileşenlerinden Sudan Profesyoneller Birliği (SPB), resmi web sitelerinden açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

SPB ve müttefikleri tüm Sudan şehirleri ve kasabalarındaki yurttaşları, devrimi korumak adına yürüyüşe ve tüm köprü ve yolları kapatmaya çağırıyor. SPB ve müttefikleri aynı zamanda Askeri Geçiş Hükümeti devrilinceye kadar genel sivil itaatsizlik çağrısı yapıyor.

Sudan Silahlı Kuvvetleri görevini yerine getirmeli ve Askeri Geçiş Hükümeti milislerine karşı vatandaşları korumalıdır.

Ne olmuştu?

Sudan halkının aylar süren eylemleri sonucunda Sudan’ın 30 yıllık diktatörü Ömer el-Beşir, Sudan Silahlı Kuvvetleri  tarafından görevden alınmıştı. Sudan toplumsal muhalefeti bileşenleri tarafından oluşturulan ÖDDG, iktidarın sivilleştirilmesi talebiyle eylemlerini sürdürmüştü.

Askeri Geçiş Hükümeti, ilk başlarda bu konuda gerekli adımları atacaklarını söylüyor fakat Genelkurmay Başkanlığı binası etrafındaki barikatların kaldırılması konusunda da ısrar ediyor. ÖDDG ise ne devrimin güvencesi olarak gördüğü barikatlardan, ne de iktidarın sivilleştirilmesi talebinden geri adım attı. Haftalar boyunca süren görüşmelerde iktidarın sivilleştirilmesi konusunda kısmi anlaşma sağlansa bile nihai olarak Sivil Geçiş Hükümeti’nin oluşumunda asker-sivil oranına ilişki uzlaşma sağlanamadı.

ÖDDG bileşenlerinden sokağın aktif unsurlarından olan SPB ise Askeri Geçiş Hükümeti’nin devrimi çalmaya çalıştığını belirterek 21 Mayıs 2019’da sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısı yapmıştı. Meslek örgütleri, sendikalar ve halkın genel grev çağrısına yanıtı gecikmemişti. Bununla birlikte HSG, Hartum’da genel greve katılan işçileri gözaltına alarak grevi kırmaya çalışmıştı. HSG’nin Hartum dışındaki bazı bölgelerde de halkın devrime desteğini kırabilmek için saldırılar düzenlendiğine yönelik haberler de basında yer almıştı. Fakat Askeri Geçiş Hükümeti, HSG’nin halkı korumak için faaliyet gösterdiğini söylüyor, söz konusu saldırıları ise yalanlıyordu.

Dün, açıklama yapan Kebaşi, oturma eylemlerinin tehdit arz ettiğini, eylemciler arasında “haydutlar ve kanun kaçakları”nın olduğunu ileri sürmüştü.

Sendika.Org