Soylu’ya “Akıllı ol” diyen yurttaş: “Halkının can güvenliğinden sorumlu bir bakanın, beni hedef göstermesi kabul edilir değil”

Trabzon'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu protesto ettiği için hedef gösterilen yurttaş "Halkının can güvenliğinden sorumlu bir bakanın, halktan biri olarak beni hedef göstermesi kabul edilir bir durum değildir" dedi

Soylu’ya “Akıllı ol” diyen yurttaş: “Halkının can güvenliğinden sorumlu bir bakanın, beni hedef göstermesi kabul edilir değil”

Trabzon Havalimanı’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu “Akıllı ol Soylu” sözleriyle protesto eden Mehmet Ali Sivaz, Soylu ve saray medyası tarafından hedef gösterilmesinin ardından açıklamada bulundu.

Facebook hesabından olaya dair açıklamada bulunan Sivaz, Soylu’yu bir Trabzonlu olarak Trabzonlulara karşı ırkçı ve ayrımcı söylemler karşısında kayıtsız kaldığı için eleştirdiğini söyledi, “Sözlerim nasıl bir suç teşkil ediyor anlayabilmiş değilim” dedi.

Soylu’nun kendisini hedef gösteren sözleri sonrasında sosyal medyada hakkında linç kampanyası başlatıldığını belirten Sivaz, “Halkının can güvenliğinden sorumlu bir bakanın, halktan biri olarak beni hedef göstermesi kabul edilir bir durum değildir” dedi.

Sivaz’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Bana yapılan iftiralara cevabımdır,

Trabzon Havalimanına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı hemşerimiz Sayın Ekrem İmamoğlunu karşılamak için gittim. Tam o sırada alanda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu gördüm, yanımızdan geçmekteydi. Bir Trabzonlu olarak Trabzonlulara yapılan ırkçı ve ayrıştırıcı söylemlere kayıtsız kaldığına inandığım bakana gayri ihtiyari “Akıllı ol”, Trabzon’a söylenen bu kötü sözlere bir cevabınız olsun anlamında bir söz kullandım.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bizleri dışlayan ve hedef haline getiren Yunan, Pontus söylemlerini, bizim içimizden birinin görmezlikten gelmesini kabul edemediğim için bakanı gördüğümde böyle bir sözlü tepkide bulundum.

Bu konuşulanlardan rahatsız olan halktan biri olarak bu cümleyi kullanmamın, böyle bir temennide bulunmamın nasıl bir suç teşkil ettiğini anlayabilmiş değilim.

Ülkesini ,milletini ve bayrağını canı pahasına seven ve savunan biri olarak bizleri yaftalayan, ayrıştıran, bölen ve bunları görmezlikten gelen herkesle konuşmamız, uyarı yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Kendi ailemden bir şehit ve iki gazi  (biri öz kardeşim) vermiş biri olarak ülkemin bölünmez bütünlüğüne karşı yapılan her türlü saldırı, provakasyona karşı her zaman karşı durmuş biriyim. Ve her zaman da karşı duracağım.

Bu sözümden dolayı İçişleri Bakanının beni hedef haline getiren söylemleri nedeniyle medyada hakkımda bir linç kampanyası başlatılmıştır. Adını sanını bilmediğim örgütlerin bir üyesi imişim gibi haberler yayınlanmaya başlandı. Ben Atatürkçü, demokrat ve laik düzenden yana sade bir vatandaşım. Yaşamım boyunca hiçbir örgütle en ufak bir ilgim ve temasım olmamıştır, bize suçlama yapanlar ve devletimiz inceleme yaptığında bunu rahatlıkla görecektir.

Halkının can güvenliğinden sorumlu bir bakanın, halktan biri olarak beni hedef göstermesi kabul edilir bir durum değildir.

Hakkımda kötü niyetli asılsız haber yapan kişi ve kurumlara karşı yasal haklarımı kullanacağımı bilinmesini istiyorum.

Kamuoyuna arz ederim.

Saygılarımla,

Mehmet Ali Sivaz

Yeni Şafak: “DHKP-C, THKP/C ve DEV-YOL bağlantısı tespit edildi”

Soylu, “Araştırma yaptık, adamın da kim olduğu ortaya çıktı. Nasıl kirli ilişkilere sahip olduğunu, onu oraya onların nasıl gönderdiğini, nasıl bir tezgah içerisinde olduklarını Türkiye bir-iki gün içerisinde anlar. Öyle bir derin ilişkileri var” diyerek Sivaz’ı hedef göstermişti.

Yeni Şafak gazetesi de 8 haziran tarihli haberinde Sivaz’ın DHKP-C, THKP/C ve DEV-YOL örgütleri ile bağlantısının tespit edildiğini öne sürmüştü.

İlgili haber:

Sendika.Org