Sayacıklılar HES’e karşı bir araya geldi: “Turnasuyu Irmağı’nı kurtaracağız”

Ordu'da Turnasuyu Irmağı üzerine yapılması planlanan HES'e karşı bir araya gelen Saraycıklılar sularına sahip çıkmak için mücadele edeceklerini söyledi

Sayacıklılar HES’e karşı bir araya geldi: “Turnasuyu Irmağı’nı kurtaracağız”

Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahalle’sinde halk, Turnasuyu Irmağı’na yapılmak istenen hidroelektrik santrali (HES) istemiyor

Turnasuyu Irmağı üzerine YEMA Elektrik Üretim AŞ. tarafından yapılmak istenen HES’i engellemek isteyen mahalleliler bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Saraycık Mahallesi Muhtarı Naim Kurnaz, Turnasuyu Mahallesi Muhtarı İlhan Kılıç, Osmaniye Mahallesi Muhtarı Emin Çınar, Saraycık eski Belediye Başkanı Nevzat Eroğlu, Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak ve Saraycık halkı katıldı.

Saraycık Muhtarı Naim Kurnaz toplantıda söz alarak Saraycıklıların HES istemediklerini belirtti. Kurnaz Saraycık Mahallesi’nde HES yapılmasına karşı 520 imza topladıklarını söyledi.

“Tehlikeyle karşı karşıyayız”

Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe yaptığı konuşmada, “Ben halkın çıkarlarını korumakla görevliyim. Tehlikeyle karşı karşıyayız. Dedelerimizin bize bıraktığı emaneti korumak zorundayız. Turnasuyu Irmağı’nın suyunu Melet Irmağı’na aktarıyorlar. Turnasuyu Irmağı’nı kurutacaklar. Yazın su sıkıntısı çekiyoruz, yapılmak istenen HES’le tamamen susuz kalacağız. Hangi siyasi görüşte olursak olalım suyumuza sahip çıkmak zorundayız. Suyumuz giderse perişan oluruz. Ortak noktamız Turnasuyu Irmağı’nı kurtarmaktır. Gülyalı’da yaşayanların sorumluluğu benim üzerimde. Bu HES’i engelleyeceğiz, dava açacağız. Birlikteliğimiz sürdürmeliyiz” dedi.

“Amaçları suya egemen olmak”

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de proje hakkında bilgi vererek, “Bizim ülke olarak şu an elektriğe gereksinimiz yok. Elektrik Mühendisleri Odası’nın raporuna göre 70 bin kW elektrik üretiyoruz. Tümünü tüketemediğimiz için yurtdışına satıyoruz. Elektriği biriktirme-saklama olanağı yok. Amaçları suya egemen olmak. 49 yıllığına suyun kullanım hakkına sahip oluyorlar. Projede 2 HES var. Turnasuyu Irmağı suyunu Melet Irmağı’na aktarıyorlar. Irmakta su kalmayacak. Boru ve tünellerin uzunluğu 10,5 km. Keson kuyularıyla su gereksinimi karşılanıyor, HES yapıldığında bu kuyular da kuruyacak” dedi.

 “Birlik olacağız, ne yapılması gerekiyorsa yapacağız”

Saraycık eski Belediye Başkanı Nevzat Eroğlu ise, “HES iki kez mahkeme kararı ile durdurulmuş. O süreçte yeterli katkımız olmadı ama bundan sonra kadınlı erkekli birlik olacağız ve ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Saraycık’ta keson kuyularımız var. Yenisi de yapıldı. HES yapılırsa bir damla su kalmayacak.” dedi.

Toplantı sonunda Turnasuyu havzasındaki diğer mahallelerde de bilgilendirme toplantıları yapılması kararlaştırıldı.

Sendika.Org