Saica Pack Sakarya Ambalaj’da direniş devam ediyor

Saica Pack Sakarya Ambalaj’da işten atılan işçilerin direnişi devam ediyor. Selüloz-İş Sendikası uzmanı Aykut Günel işçilerin atılmasına tepki göstererek “Sendikaya üye olmak ne suç ne de işten atılma sebebidir” dedi

Saica Pack Sakarya Ambalaj’da direniş devam ediyor

Selüloz- İş Sendikası’nın örgütlenmeye başladığı ve 24 Nisan’da yetki tespitine başvurduğu İspanyol menşeili Saica Pack Sakarya Ambalaj işyerinde 6 işçi işten atıldı.

İşçilere gerekçe olarak hiçbir şey söylenmezken adlarına noter tarafından düzenlenmiş bir belge verildi. Belgede “Ailevi ve özel sebeplerle borçlarımı ödemek için ihtiyacım olan toplu para nedeni ile çalışmakta olduğum fabrikanın sahibinin ve dolayısı ile işverenimin değişmesi hususunu da göz önünde bulundurarak kıdem tazminatımın ödenmesi ve iş sözleşmemin feshedilmesine ilişkin talebimin kabulü ile gereğinin yapılmasını ihbaren bildiririm” ifadeleri yer aldı.

“Aynı gün direnişe başladık”

Konu ile ilgili Sendika.Org’a konuşan Selüloz-İş Sendikası uzmanı Aykut Günel işçilerin belgeyi imzalamak istemediğini belirterek, “Sonrasında ise atılan işçiler işveren tarafından kapıya çıkarıldı ve içeri alınmadılar. Bunun üzerine aynı gün pankartlarımızı asarak direnişe başladık” dedi.

Günel direnişin 2. gününün sonunda yaşananları ise şöyle anlattı:

Direnişin 2. gününün sonunda işveren işçilere imzalatmak istediği belgenin yerine komik ve gerçek dışı gerekçelerle de olsa ‘normal’ ve ‘yasaya uygun’ bir fesih bildirimi yaptı. Diğer taraftan direnişin bir diğer kazanımı ise daha fazla işçinin işten çıkarılmasına engel olması oldu. Çünkü 6 işçinin işten çıkarıldığı sıralarda toplam işçi çıkarımının 10-12 kişi civarında olacağı işveren tarafından dile getirilmişti. İşçilerin kararlı direnişi bayram öncesi bölgedeki sendikaların ve IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan’ın da katılımı ile kitlesel bir basın açıklaması ile devam etti. Bayramdan sonra ise direniş çadırı kuruldu ve direniş kaldığı yerden devam ediyor.

“Sendikaya üye olmak ne suç ne de işten atılma sebebidir”

“Sendikaya üye olmak, insanca bir yaşam talebinde bulunmak, daha iyi çalışma koşularında çalışmak istemek ne suçtur, ne de işten atılma sebebidir” diyen Günel, sözlerini şu şekilde tamamladı:

Demokratik bir ülkede bu istekler son derece insani ve temel bir haktır. Ama ne hikmettir ki, bu hakların anavatanı sayılan ülkelerden gelen ve sendikal haklara saygılı olduğunu söyleyen uluslararası şirketler konu ülkemizdeki sendikalaşma olunca bir anda tüm söylediklerini unutup işçi çıkarma da dahil tüm anti-demokratik yollara başvurmaktadırlar. Bizlerin temel talebi ve mücadelesi dünyanın her yerinde sendikal hakları tanıyan şirketlerin, aynı tutumu ülkemizde de göstermesi ve sendikaları sosyal bir taraf olarak kabul etmesidir. Bizim sendika olarak bu örgütlenme ve direnişte ısrarla vurgulayacağımız ve teşhir edeceğimiz bu ikiyüzlü tavır olacaktır.

Sendika.Org