Rus Dışişleri: “İdlip’teki militanların saldırılarına göz yumamayız”

Soçi Mutabakatı’na hâlâ bağlı olduklarını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ancak bu bölgedeki militanların saldırılarına göz yummalarının da imkânsız olduğunu söyledi

Rus Dışişleri: “İdlip’teki militanların saldırılarına göz yumamayız”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Soçi Mutabakatı’na hâlâ bağlı olduklarını ancak İdlip’teki militanların saldırılarına göz yummayacaklarını açıkladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, haftalık basın toplantısında Suriye’nin İdlip vilayetindeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakanlık Sözcüsü Mariya Zaharova, “Militanların kışkırtmaları ve ani saldırılarına karşın Rusya, İdlip’deki duruma istikrar kazandırılması amacıyla Türkiye’yle yapmış olduğu anlaşmalara hâlâ sadık” dedi.

Ülkelerimizin askerleri daima temas halinde ve şiddetin tırmanmasını önlemek amacıyla eylemlerini birbirleriyle koordine ediyorlar” diye konuşan Zaharova, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Bunların yanında, teröristlerin tehlikeli provokatif eylemlerine de göz yummamız imkânsız. Zira söz konusu teröristler bu eylemleriyle Rus hava üssü Hmeymim’i, Suriye askerlerini ve sivilleri tehdit ediyor.

Zaharova’nın açıklaması öncesinde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan İdlip’teki militanların sivillere ve Rus tesislerine saldırmasını engellemenin Türkiye’nin sorumluluğu olduğu hatırlatması gelmişti.

TRUMP İDLİP ÇAĞRISI YAPTI, KREMLİN YANIT VERDİ: “SORUMLULUK TÜRKİYE’DE”

Sendika.Org