Rant ağını devretme planı: AKP’nin, İBB taşınmazlarını Esenler’e kaydırma belgeleri ortaya çıktı

31 Mart'taki sonucun 23 Haziran'da yinelenmesi olasılığına karşı İBB'deki rant ağını kurtarmayı planlayan AKP, Esenler Belediyesi'nden yazılan yazı ile İBB'nin çok sayıda taşınmazına bedelsiz talip oldu

Rant ağını devretme planı: AKP’nin, İBB taşınmazlarını Esenler’e kaydırma belgeleri ortaya çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) kurduğu rant-çıkar ağı, Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı seçilmesiyle dağılmanın eşiğine gelen AKP’nin 23 Haziran’daki tekrar seçimden de benzer bir sonucun çıkma olasılığına karşı İBB’nin taşınmazlarını Esenler Belediyesi’ne devretme hazırlığında olduğu iddia edilmişti.

“AKP, İBB’NİN GELİR GETİREN TAŞINMAZLARINI ESENLER BELEDİYESİ’NE DEVREDECEK” İDDİASI

Esenler Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 17 Nisan’da İBB Başkanlığı Emlak Müdürlüğü’ne binaların devrine ilişkin yolladığı belge Cumhuriyet gazetesi tarafından yayımlandı.

Yazıda “İlçede yaşam kalitesini yükseltecek sağlıklı ve çağdaş yaşam alanlarını oluşturabilmesi amacı ile mülkiyeti İBB’ye ait parsellerin ve üzerinde bulunan binaların belediyeye bedelsiz olarak devredilmesi” istendi.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu imzasının yer aldığı yazıda ayrıca Kemer Mahallesi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki spor kompleksinin de kullanım hakkı yine bedelsiz talep edildi.

Belgedeki liste şöyle:

  • Fevziçakmak Mahallesi’ndeki 3 bin 887 metrekare arsa ve arsanın üzerindeki Adem Baştürk Kültür Merkezi.
  • Fevziçakmak Mahallesi’ndeki 6 bin 545 metrekalik arsa ve arsanın üzerindeki Adem Baştürk Kültür Merkezi, pazar ve otopark.
  • Kemer Mahallesi’ndeki 11 bin 454 metrekare alan (Arsanın üzerinde şantiye ve atölye bulunuyor).
  • Kemer Mahallesi 4 bin 647 metrekarelik alan.
  • Turgutreis Mahallesi 4 bin 124 metrekarelik alan ve üzerindeki Cengiz Topal Otoparkı ve pazar.
  • Birlik Mahallesi 13 bin 24 metrekalik arsa.
  • 11 bin 52 metrekarelik Menderes Mahallesi otopark ve pazar.

Sendika.Org