Paylan: “Samatya’da Ermeni bir kadını bıçaklayan saldırganlar neden hala yakalanmadı?”

HDP Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Samatya'da Ermeni bir kadının evine gelen maskeli iki kişi tarafından saldırıya uğramasını Meclis gündemine taşıdı. Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya bu nefret suçunu işleyen kişilerin neden hala yakalanmadığını sordu

Paylan: “Samatya’da Ermeni bir kadını bıçaklayan saldırganlar neden hala yakalanmadı?”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Samatya’da Ermeni bir kadının 31 Mayıs günü evine gelen maskeli iki kişi tarafından saldırıya uğramasını Meclis gündemine taşıdı. Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bu nefret suçunu işleyen kişilerin neden hala yakalanmadığını sordu. Aynı bölgede nefret söylemleri içeren duvar yazılamaları yapıldığına da dikkat çeken Paylan, “Nefret odaklı bu eylemler toplumda endişe yaratmaktadır.” dedi. Paylan, “Nefret suçlarının cezasız kalması, nefret söylemlerinin yaygınlaşmasında ve nefret suçlarının gerçekleşmesinde failler için adeta ‘yüreklendirici’ bir etki yaratmakta, bu suçların tekrarlanmasına sebep olmaktadır” diyerek İçişleri Bakanlığını ve bakanlığa bağlı emniyet güçlerini göreve çağırdı.

HDP Milletvekili Garo Paylan’ın İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelttiği sorular şu şekilde:

  1. Bu nefret odaklı saldırıyla ilgili olarak, saldırganların kimliklerinin tespiti ve yakalanması konusunda hangi aşamalar kaydedilmiştir?
  2. Saldırının üzerinden günler geçmiş olmasına ve bölgedeki mobese kameralarının varlığına rağmen, ‘nefret suçu faili’ olan saldırganlar neden hala yakalanamamıştır?
  3. Bu noktada, suçun yeterince üzerine gidilip gidilmediği ve emniyet güçlerinin soruşturma aşamasında bir ihmali olup olmadığı hususları araştırılmış mıdır?
  4. Emniyet güçleri tarafından olaya ilişkin olarak sürdürülen soruşturma ve kovuşturmalar bu suçun bir ‘nefret suçu’ olduğu bilinciyle mi yürütülmektedir?
  5. Bakanlığınız ve bakanlığınıza bağlı birimler, nefret suçlarının ve nefret suçlarında zuhur eden cezasızlığın ortadan kaldırılmasına dönük hangi önleyici adımları atmaktadır?

İlgili haber:

Sendika.Org