Öykü Arin’in ailesi, numunelerin bir an önce taranması talebiyle Sağlık Bakanlığı’na seslendi

Kasım 2018'de, JMML teşhisi koyulan ve 6 aydır Antalya Medical Park Hastanesi’nde tedavi gören, dört yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’nın ailesi kök hücre bağışı sonrası toplanan, 100 bine yakın numunenin ve yeni bağışlardan elde edilen numunelerin bir an önce taranması için Sağlık Bakanlığı’na bir kez daha çağrıda bulundu

Öykü Arin’in ailesi, numunelerin bir an önce taranması talebiyle Sağlık Bakanlığı’na seslendi

Löseminin özel bir türü olan JMML ile mücadele eden Öykü Arin’in annesi Eylem Şen Yazıcı, babası Çağdaş Yazıcı ve Öykü Arin’e Umut Ol bugün İzmir’de, toplanan numunelerin bir an önce tahlil edilmesi talebiyle İzmir’de basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında Akın Birdal ve İlkay Akkaya da birer konuşma yaptı.

Yapılan açıklamada, anne Eylem Şen’den yarım uyumlu nakil yapıldığı fakat başarısız olduğu ve baba Çağdaş’tan nakil yapıldığı fakat başarısız olduğu durumda yabancı donör gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için geçen her dakikanın önemli olduğuna dikkat çekilerek “Sağlık Bakanlığı’nda işlenmeyi bekleyen 100 bin kan örneğinin ve yeni bağış yapılan numunelerin içinde belki de Öykü’nün ve Öykü gibi nakil bekleyen hastaların genetik ikizleri var. Ancak bu numuneler laboratuvarda işlenmeyi bekliyor. Söz konusu 100 bine yakın kan örneğinin işlenmemiş olması bizleri çok endişelendiriyor” denildi.

TÜRKÖK’te 100 bine yakın kan örneğinin olduğu ve bu örneklerin 700 bin lösemi hastası için umut olabileceği belirtilerek şu talepler sıralandı ve şunlar söylendi:

  • HLA taraması yapılmamış yaklaşık 100 bin kan örneğinin hızlıca işlenebilmesi için uygun laboratuvarları/teknolojileri olan üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin devreye sokulması.
  • Yurt dışında ki laboratuvarlarda numunelerin çalışılması.
  • TÜRKÖK ’e yapılacak ilave personel/makine desteği ile daha hızlı HLA taramaları yapılmasıdır.

Taleplerimizi imzalarımız eşliğinde yetkililere sunmak için bu Öykülerin mutlu bir sonu olmalı imza kampanyasına, Öykü Arin’e Umut Ol web sayfasından katılarak destek olabilir, Öykü’ye ve tüm lösemili çocuklara umut olabilirsiniz.BU ÖYKÜ’LERİN MUTLU BİR SONU OLMALI İMZA KAMPANYASINA, ÖYKÜ ARİN’E UMUT OL WEB sayfasından   katılarak destek olabilir, Öykü’ye ve tüm lösemili çocuklara umut olabilirsiniz

“Öykü ve Öyküler için buradayım”

Sözlerine “Öykü ve Öyküler için buradayım” diyerek başlayan Akın Birdal ise şunları söyledi:

Öyküler için verilmiş yüz bin kan numunesinin Öykü Arin ve diğerlerinin yaşaması için bir an önce işlenmesi için buradayım. Öykü Arin ve diğerlerinin yaşamı ve yaşam hakları için buradayım. Öyküler için umut, Öyküler için ses ve söz olmaya geldik. Sağlık Bakanlığı ve TBMM’de bulunan siyasi partilere çağrı için geldik. Ellerimizi Öykülere uzatalım. Ve Öykünün adı umut olsun, Öykünün adı dayanışma olsun, Öykünün adı sevinç ve gelecek olsun. Olsun ki mutlu bir sonla bitsin. Şimdi hepimizin özlemi, mavi gökyüzünde yaratılacak bir renk kuşağının altında Öykülerle kucaklaşmak olsun.

“Seferberlk durumuna geçmek gerek”

İlkay Akkaya ise donör olmanın “uzun yıllardan bu yana süren ve çok acıtan, çok düşündüren ve üzerinde çokça durulması gereken bir konu” olduğunu belirtti ve konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Nüfusumuza oranla çok düşük olan bağışçı sayısını artırmak için çalışmak bir yana, donörlerin kan örneklerinin incelenmesindeki yavaşlık de çok büyük bir problem. Yıllar önce verdiğim kan örneği incelenmemişti bile. Maalesef bugün de bu problemi aşabilmiş değiliz. Acil olarak kaynak ve personel ayırıp bu konuda seferberlik durumuna geçmek hem Öykü’müz hem de ilik bekleyen diğer canlarımız için en büyük gerekliliktir. Büyük şehirler dışındaki şehirlerde yaşayanların bağışçı olabilmesi için merkezler oluşturulması bağışçı sayısını artıracak bir adım olacaktır. Bu bilincin yaygınlaşması için seferberlik kapsamında tüm ülkede bir kampanya yürütülmeli, Sağlık Bakanlığı ve Türkök bu konuda bir an önce gerekli adımları atmalıdır.

İmza kampanyasına katılmak içinburaya tıklayabilir, soru ve röportaj talepleri için 0530 306 91 43’ü arayabilirsiniz.

Sendika.Org/ İzmir