Öcalan: “HDP kendi yolunu korumalı”

Asrın Hukuk Bürosu, 18 Haziran'da Abdullah Öcalan'la yaptıkları görüşmede, Öcalan'ın HDP’nin çalışmalarını HDP’nin kendisinin yaptığını ve kararlarını da HDP’nin vereceğini belirttiğini kaydetti. Öcalan görüşmede HDP'nin kendi tutumunu koruması gerektiğini söyledi

Öcalan: “HDP kendi yolunu korumalı”

Abdullah Öcalan’ın avukatları 18 Haziran’da İmralı’daki müvekkilleriyle yaptıkları görüşmede, Öcalan’ın HDP’nin kendi yolunu koruması yönünde bir mesaj verdiği belirtildi.

AA ve İHA, dün (20 Haziran) yayımladıkları haberde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın seçimlerde “tarafsız kalın” çağrısı yaptığını ileri sürmüştü.

ÇARESİZLİK AKP’Yİ NE HALE GETİRDİ: ÖCALAN İMZALI “TARAFSIZ KALIN” ÇAĞRISI

Asrın Hukuk Bürosu ise 18 Haziran’da gerçekleşen görüşmeye ilişkin bugün açıklama yayımladı. Açıklamada, bugün yapmayı planladıkları açıklama için hazırlıklar ve görüşmeler sürerken Ali Kemal Özcan isimli kişinin basınla yaptığı paylaşımları gördüklerini kaydeden Asrın Hukuk Bürosu, bu görüşmeye dair bir bilgilerinin olmadığını belirtti.

Kararı HDP verecektir

Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Sayın Öcalan HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışının güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmaması gerektiğini ifade ederken toplumsal uzlaşıyı kast ettiğini, kutuplaştırmaya, ikili duruma tuz biber olunmaması gerektiğini söylemiştir. Kutuplaşma siyasetinin hakaret söylemleri ve demagoji ile bir çatışma ve savaş siyaseti olduğunu, HDP’nin kendi yolunu koruması gerektiğini düşünmektedir. Bu hususların HDP ile görüşülmesini ve tartışılmasını söylemiş, bununla birlikte siyasi bir parti olarak HDP’nin çalışmalarını HDP’nin kendisinin yaptığını ve kararlarını da HDP’nin vereceğini belirtmiştir.”

Öcalan ne dedi?

Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı açıklama şöyle:

Son ölüm oruçları ve açlık grevinin sona ermesi vesilesiyle kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda, olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum.

Çözüm sürecine ilişkin daha derinleştirilmiş ve netleşmiş bir tutumdan bahsettim. Mevcut gelişmelere de bu perspektiften baktım. Çözüm süreci sonrasına damgasını vuran ve Türkiye’nin geleneksel ikilemini aşmayan, dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur. Cumhur ve Millet İttifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP’de ifadesini bulan Demokratik İttifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır.

Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan Demokratik İttifak anlayışı, güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik İttifak’ın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendine angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.

Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platform durumundadır. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur