Mansur Yavaş’a ilk engel Ankara Ticaret Odası’ndan: Halk Ekmek’in yeni yönetimine sicil onayı verilmedi

Ankara Ticaret Odası'na bağlı Ticaret Sicil Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Halk Ekmek'in yönetimine onay vermedi. Şirket kararı "hukuksuzluk" ve "halk iradesine saygısızlık" olarak yorumladı, halkın ekmeği ile oynanmasına izin vermeyeceklerini duyurdu

Mansur Yavaş’a ilk engel Ankara Ticaret Odası’ndan: Halk Ekmek’in yeni yönetimine sicil onayı verilmedi

Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart yerel seçimleri öncesi “Seçimlere girebilse dahi, seçimden sonra bunun bedelini kendisi ödeyeceği gibi Ankaralara da ödetme durumuna düşer” dediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ilk engel geldi.

Ankara Ticaret Odası’na bağlı Ticaret Sicil Müdürlüğü, Yavaş’ın atadığı Halk Ekmek yönetim kuruluna onay vermedi.

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası AŞ Yönetim Kurulu ise yaptığı açıklamada belediye şirketlerinde yönetimlerin devrine direnmenin hukuksuzluk olduğu kadar halk iradesine saygısızlık anlamına geldiğini söyledi.

Eski yönetimin ve idarecilerinin karar defterlerini kaçırdığını aktaran Halk Ekmek yönetimi, halkın ekmeğiyle oynanmasına izin vermeyeceklerini duyurdu.

Halk Ekmek’in açıklamasının tamamı şöyle:

Hiç kuşkusuz büyükşehir belediyesinin temsil yetkisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ındır. Bu yetki hem kanunun gereği, hem de halkın talebinin doğal bir sonucudur.

Bu çerçevede; 25 yıldır belediye şirketlerinin yönetimi, Ankara Büyükşehir belediye başkanının inisiyatifiyle belirlenmiştir.

Hal böyleyken, belediye şirketlerinde yönetimleri devretmemek için direnmek, farklı yöntemler denemek, hukuksuz olduğu kadar, halkın iradesine de saygısızlıktır.

10.06.2019 tarihinde yapılan Ankara Halk Ekmek genel kurulu ile şirketin yönetim kurulu değişmiş, halka daha iyi hizmet verme, daha kaliteli ürünler sunma, daha düşük maliyetle çalışma, daha verimli hareket etme misyonunu kendine şiar edinmiş bir yönetim belirlenmiştir.

Ancak ne acıdır ki, Ticaret Sicil Müdürlüğü tartışmalı bir kararla yönetimimizi tescil etmeme yoluna gitmiş, bu karara rağmen dahi iç işleyişte meşruluğu tartışmasız olan yönetim kurulu kararlarımızı işleyebileceğimiz karar defteri eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından bizlerden kaçırılarak, hukuksuz bir şekilde önümüz kesilmeye çalışılmıştır.

Her ne sebeple olursa olsun; ister geçmiş dönemin ortaya çıkabilecek sorunlu işlerini gizleme gayreti, ister abartılı yüksek maaşları bir süre daha alabilme çabası, isterse sadece yetkisini halktan alan bir yönetimi çalıştırmama niyeti olsun, bu hukuksuz engelleme kabul edilebilir, hoş görülebilir nitelikte değildir.

Halka rağmen, onun iradesiyle seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın tasarrufuna rağmen, belki çok kısa bir süre daha bir şeyleri gizlemek, on binlerce liralık maaşlarla güzide bir şirketi zarara uğratmaya devam etmek mümkündür ama bu ne hukuki ne de ahlakidir.

Halk Ekmek yönetim kurulu olarak aldığımız kararlara uyulmaması, şirketimizi olumsuz etkilemek, halkın sırtına yüklenen zararı büyütmek, kısacası halkın ekmeğiyle oynamak anlamına gelecektir.

Gerek yaptığımız görev ve buna bağlı olarak aldığımız kararlardaki, gerekse engelleme çabalarına karşı iyi niyetli yaklaşımımızın ardındaki hassasiyetimiz halkın ekmeğiyle oynanmasına izin vermemek yönündedir.

Sendika.Org