LGBTİ+ aktivistlerinden hedef göstermelere tepki: “Nefrete karşı sokakları sokakları onurlandıracağız”

Mersin’de LGBTİ+ dernekleri ve aktivistleri, bu yıl 5’incisini yapmak istedikleri ‘Onur Yürüyüşü’nü hedef gösteren Yeni Akit Gazetesi’ne yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi

LGBTİ+ aktivistlerinden hedef göstermelere tepki: “Nefrete karşı sokakları sokakları onurlandıracağız”

Mersin’de ‘Onur Haftası’ etkinlikleri kapsamında  bu yıl 5’incisi yapılmak istenen ‘Onur Yüyüyüşü’nün iktidara yakın Yeni Akit gazetesi tarafından hedef alınmasına kentteki LGBTİ+ dernekleri ve aktivistleri tarafından yapılan açıklama ile tespki gösterildi.

Mersin Onur Haftası bileşenleri adına Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yapan LGBTİ+ aktivisti Ekrem Tunç, Yeni Akit Gazetesi’nin 7 Haziran tarihli haberiyle LGBTİ+ derneklerini ve aktivistlerini hedef gösterdiğini belirtti.

Bu nedenle önlem alınması konusunda Mersin Valiliği’ne çağrı yapan Tunç, “Bu yıl 5’si yapılacak olan Onur Yürüyüşü’nde önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de bitmek bilmeyen nefrete karşı sokakları onurlandıracağız. Haberde sadece Onur Yürüyüşleri hedef gösterilmemiş Mersin Valiliği’ne de hukuksuz bir uygulamanın talimatı verilmek istenmiştir. Mersin Valiliği’nin bu haber sonrası yapması gereken Onur Haftası’nı yasaklamak değil, etkinliklerin yapılabilmesi için uygun ortamı sağlamak olmalıdır” dedi.

“Saldırılar munferit değildir”

Bugüne dek LGBTİ+’lara yönelen şiddetin münferit olmadığını söyleyen Tunç, “Bundan sonra da yaşanacak olan saldırıların sorumluluğu hem bu haberleri yapma cüretini gösteren yandaş medyanın hem de LGBTİ+’ların haklarını korumayan devlet kurumlarına aittir” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı