Kılıçdaroğlu’ndan açık çağrı: “Tek adam rejimini kaldıralım, birlikte demokrasiyi inşa edelim”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul seçimini bir "demokrasi destanı" olarak niteledi, Erdoğan'ın taraflılığına tepki gösterip bir referanduma gidebileceklerini söyledi, tüm partilere "Tek adam rejimini kaldıralım, hep birlikte demokrasiyi inşa edelim" çağrısı yaptı

Kılıçdaroğlu’ndan açık çağrı: “Tek adam rejimini kaldıralım, birlikte demokrasiyi inşa edelim”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasına Adalet Yürüyüşü’nde birlikte yürüdükleri tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu’na başsağlığı dileyerek başladı.

“Gezi’yi hazmedemediler, intikam peşindeler ama Türkiye’nin önü açılıyor”

Kılıçdaroğlu’nun ilk gündemi davası görülen Gezi Parkı eylemleriydi:

Gezi olayında şu veya bu şekilde kendisini gösteren, yeşile duyulan hasretini Gezi olayıyla dile getiren, ağaçların kesilmesine karşı çıkanlar hep birlikte mücadele ettiler. Taksim’de kimsenin burnu kanamadı. Yardımlaşmalar yapıldı, halaylar çekildi, yeryüzü sofraları kuruldu. Dünyanın en demokratik eylemlerinden biriydi.

Ama bunu hazmedemediler. Osman Kavala’yı tutukladılar. Yaklaşık 600 gün yargı önüne çıkarılmadı. Ne yaptı bu insanlar? Osman Kavala içeride, niçin? Daha önce FETÖ’cü hakimlerin hazırladığı iddianameler vardı. O iddianameler sonucu beraat verildi. İntikam için aynı iddianameden yola çıkıldı ve adına da “yeniden kıymetlendirme” denildi. Amaç, Gezi eylemlerine katılan insanlardan hesap sormak. FETÖ’nün taktikleri aynen devam ediyor. Ama kimse merak etmesin Türkiye’nin önü açılıyor.

“Cumhurbaşkanı taraflı mı olmalı tarafsız mı referandumuna hazırız”

İstanbul seçiminde oy hırsızlarının ortaya çıkmadığını, iddia edilen görüntülerin yayımlanamadığını, sonunda iktidarın “çalma” söyleminin siyasi olduğunu kabullendiğini ifade eden CHP lideri, sağduyulu ve millete güvenerek hareket ederek 800 bin farkla bir demokrasi destanı yazdıklarını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul seçimiyle birlikte cumhurbaşkanının da tartışılır hale geldiğini belirterek referandum tartışmasına kapı araladı:

Biz şimdi bir daha 82 milyonun vicdanına, adalet anlayışına, demokratik kültürüne sesleniyoruz; eğer bir kişi tarafsız davranacağına dair namusu ve şerefi üzerine ant içmişse tarafsız kalmalı. Bu yemin metni Anayasa’da aynen duruyor mu, duruyor. Biz yine söylüyoruz, seçimlerde cumhurbaşkanının tarafsız kalması lazım. Eğer cumhurbaşkanı taraflı olacaksa unvanını değiştirir, “Ben sadece ve sadece AK Parti’nin başkanıyım” der, Anayasa’dan da yemin metni çıkarılır.

Vatandaş, cumhurbaşkanının tarafsız olmasını istiyor. 800 bin kişi bu mesajı verdi. “Cumhurbaşkanı taraflı mı olmalı tarafsız mı olmalı?” referandumuna hazırız.

Açık çağrı: “Tek adam rejimini kaldıralım”

“Asıl görevimiz şimdi başlıyor” diyerek belediye başkanlarına gönderdikleri 7 kuralı bir kez daha sayan Kılıçdaroğlu, konuşmasının son bölümünde bir kez daha Erdoğan iktidarına getirdi, tüm partilere tek adam rejimini kaldırmak için yan yana gelme çağrısı yaptı:

Memleketi bu hale yönetenler getirdi. Vatandaşa değil, yandaşa hizmet veren iktidar getirdi. Bunun altyapısını da değişen tek adam rejimi oluşturdu. Tek adam rejimi değişmeli. Artık AK Partili kardeşim de bilmeli ki bu ülkede tek adam rejimi olmuyor.

Tek adam rejimi yoksulluk ve enflasyon getirdi, huzur getirmedi. Tek adam rejiminde devletin çalışmadığını, ekonominin kontrol edilmediğini, vatandaşın borç batağına girdiğini, adaletin yok olduğunu, FETÖ borsası kurulduğunu, parası olanların dışarıda, garibanların içeride olduğunu, TBMM’nin iş yapamaz hale getirildiğini gördük. Bu yanlıştan dönmemiz lazım.

Vatandaş demokrasi, huzur, hizmet, hak, hukuk, adalet istiyor. Vatandaş partili değil, tarafsız cumhurbaşkanı istiyor. Vatandaş yandaş değil, özgürce haber alabileceği medya istiyor. Vatandaş vergilerinin nereye ne kadar ödendiğini öğrenmek istiyor. Vatandaş 3. Havalimanı’nın, köprünün, şehir hastanelerinin kaça yapıldığın�� öğrenmek istiyor. Vatandaş üreten, güçlü bir Türkiye istiyor. Vatandaş “Ne ezilen ne ezen, insanca, hakça bir düzen” istiyor.

Bütün siyasi partilere açık ve net bir çağrımdır: Vatandaşın bu beklentilerini karşılamak için CHP olarak biz her şeye hazırız. Tek adam rejimini kaldıralım, güçlü bir demokratik sistem kuralım. Hep beraber demokrasiyi yeniden inşa edelim.

Kılıçdaroğlu’nun Meclis grup toplantısının tamamı için:

Sendika.Org