“İBB çalışanları” eyleminin arka yüzü: “Taşeron eylemi” diye çağırdılar, katılımı zorunlu kıldılar, balkondan denetlediler!

“İBB Çalışanları” adıyla yapılan İmamoğlu karşıtı eylemin yankısı sürerken resmi-idari kanallardan “katılım zorunlu” notuyla örgütlendiği ortaya çıktı. Sendika.Org’a konuşan İBB emekçileri, çalışanlara taşeron sorunuyla ilgili eylem yapılacağının söylendiğini aktardı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı’nın eylemi izlediği de ortaya çıktı

“İBB çalışanları” eyleminin arka yüzü: “Taşeron eylemi” diye çağırdılar, katılımı zorunlu kıldılar, balkondan denetlediler!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Saraçhane’deki merkez binası önünde “İBB Çalışanları” adı altında bir grup dün (12 Haziran) bir basın açıklaması yaparak “İstanbulumuz için yıllardır yapılan yüzlerce hizmet ve faaliyeti ‘israf’ kavramına sıkıştırma insafsızlığı gösterenleri kınıyoruz” demiş ve seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “İsraf düzenine son vereceğiz” söylemine tepki göstermişti.

İBB çalışanlarının eyleminin nasıl örgütlendiğinin iç yüzü ortaya çıkmaya başladı.

“Kim bu ‘İBB Çalışanları’?”

Sendika.Org’a konuşan İBB emekçileri, basın açıklamasının çağrısının İBB’deki herhangi bir örgütlü kurumdan değil, doğrudan resmi-idari kanallardan yapıldığını, yapılan çağrılardaki “İBB Çalışanları” ibaresi ile emekçilerin kullanıldığını söyledi.

İBB emekçileri eylemin örgütlenmesine dair şu bilgileri verdi:

“İBB Çalışanları” diye bir ibare kullanılıyor. Kim bu belediye çalışanları? Herhangi bir sendika değil, başka bir örgütlü yapı değil. Keza e-posta ve telefon yoluyla yapılan çağrılarda eylemin neyle ilgili olduğuna dair hiçbir bilgiye yer verilmiyor.

“Çalışanlara taşeron sorunuyla ilgili açıklama yapılacağı söyleniyor”

İBB emekçileri, eylemin hemen öncesinde üst kademedeki görevliler aracılığıyla eylemin taşeron sorununa ilişkin olacağının söylendiğini ve böylece çalışanlarda bir beklenti yaratıldığını da dile getirdi:

Çalışanlara iç yazışmalarda taşeronlarla ilgili bir açıklama yapılacağı söyleniyor. Taşeron veya sözleşmeli işçiler de belediye iştiraklerine geçirileceklerine dair bir beklenti yaratılıyor. Öte yandan katılımın zorunlu tutulmasıyla sözleşmeli personelde bir korku da yaratılıyor ve böylece eyleme katılımları sağlanıyor.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı balkondan denetledi

İBB emekçileri üzerinde kurulan baskının bir göstergesi de İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut’un eylemi belediye binasının balkonundan izlemesi oldu. Bulut, eylemdeki işçiler tarafından görüntülendi:

Resmi adreslerden çağrı: “Katılım zorunlu”

Öte yandan eylemin resmi-idari makamlarca örgütlendiğinin bir belgesini de CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu sosyal medya hesabından paylaştı.

İBB çalışanlarının resmi yazışma adreslerinden basın açıklamasına çağrıldığı e-posta görüntüsünde müdür, müdür yardımcısı ve amirlerinin katılımının zorunlu belirtiliyor.

Sendika.Org