HSK’den İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme

YSK'nin topu atmasının ardından HSK, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yapan İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı

HSK’den İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme

31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini “sandık kurullarının oluşumunun hukuka aykırı olması” bahanesiyle iptal ede Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bununla birlikte ilçe seçim kurulu ve başkan üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına da karar vermişti.

Ne var ki aynı YSK, bir süre önce bu suç duyurusu talebini geri çekmiş, hakim olan ilçe seçim kurulları başkanları ile diğer seçim kurulu üyelerinin söz konusu kanuna aykırı görevlendirmeleri iştirak halinde yaptıklarını belirterek topu Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) atmıştı.

HSK de kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yapan İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı. İddiaları araştırmak üzere görevlendirilen HDK müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda hakimlerle ilgili karar verilecek.

HSK ayrıca hakimler dışındaki görevliler hakkındaki soruşturmaların genel hükümlere tabi olması nedeniyle bu kişilerle ilgili soruşturmaların İstanbul savcılıklarınca yürütülmesine karar verdi.

Sendika.Org