Honduras’ta eğitim ve sağlık hakkı için genel grev

Honduras'ta hükümetin eğitim ve sağlık alanındaki neoliberal düzenlemelerine karşı 2 günlük grev yapıldı. Başkent Tegucigalpa’daki eylemlerde ABD Büyükelçiliği'nin giriş kapısı önünde lastikler ateşe verildi

Honduras’ta eğitim ve sağlık hakkı için genel grev

Orta Amerika ülkesi Honduras’ta emekçiler, 30-31 Mayıs tarihlerinde hükümetin eğitim ve sağlık politikalarına karşı grev ve kitlesel eylemler yaptı.

Binlerce öğretmen ve sağlık çalışanı tarafından ülkedeki eğitim ve sağlık sektöründe planlanan neoliberal düzenlemelere karşı eylemler düzenledi. Hükümetin tehditlerine karşın sınıflar boş kaldı, dersler yapılmadı. Protestocular birçok şehirde yol kesme eylemi yaptı. Eylemlerde çok sayıda kişi yaralandı.

Öte yandan 31 Mayıs’ta başkent Tegucigalpa’daki eylemlerde ABD Büyükelçiliği’nin giriş kapısı önünde lastikler ateşe verildi. Polis saldırısı sonucu Villanueva kentinde 2 eylemci yaralandı.

Sendika liderlerine suikast

Honduras Solidarity 48 saatlik grevin öncesinde yerel sendika liderlerinin suikaste uğradığını duyurdu. Johny Alezander Lopez ve Daniel Esponda şüpheli bir şekilde öldürüldü.

Doktorlar sendikası Honduras Tıp Birliği (CMH) ve öğretmenler sendikası Honduras Öğretmen Örgütleri Federasyonu (FOMH), geçen ay sonunda, Ulusal Kongre tarafından onaylanan eğitim ve sağlık hizmetlerinin özelleştirilerek yeniden yapılandırılmasına yönelik aldığı karar üzerine ulusal grev çağrısı yapmıştı. CMH ve FOMH, yaptıkları açıklamalarda, Ulusal Kongrenin aldığı kararları kabul etmeyeceklerini vurgulamıştı. Sendikalar ayrıca Honduras halkının eğitim ve sağlık hizmetlerini savunmak için bütün meslek odalarından destek istemişti.

Sendika.Org