Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi: “Ilısu Barajı projesini hemen durdurun!”

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, yazılı açıklama yayımlayarak Hasankeyf'in sular altında kalmasına neden olacak olan Ilısu Barajı projesinin derhal durdurulması gerektiğini kaydetti

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi: “Ilısu Barajı projesini hemen durdurun!”

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, Ilısı Barajı yapımıyla birlikte yok olma riski altında olan Hasankeyf’le ilgili yazılı açıklama yayımladı. Girişim, açıklamada Hasankeyf’in 1978 yılında arkeolojik sit alanı edildiğini fakat buna rağmen gerekli çalışmaların yapılmadığı, yalnızca yüzde 5 ile yüzde 10 civarında kazının yapılabildiğine dikkat çekti. Girişim, Ilısu Barajı’nın bitmesine yakın olduğu ve söz konusu barajın çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu dahi bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada girişim, UNESCO’nun Hasankeyf’e ilgisiz kaldığına dikkat çekerek, “Kültürel mirasın korunmasına yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yapılan başvuru sonucunda, konunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamına girmediği yönünde karar vererek kültürel soykırımın suç ortağı olunmuştur” dedi.

Girişim, 11 Haziran’da change.org üzerinden başlattıkları imza kampanyasına katılımın 8 bini geçtiğini kaydetti ve duyarlı her insanın katılımı beklediklerini belirtti. Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

10 Haziran’da suların tutulmaya başlanacağı resmi makamlarca ifade edilmesine rağmen barajda su tutulmamıştır. Suyun tutulmamasın da, 7-8 Haziran 3. Hasankeyf Küresel Eylem Günü’nde, dünyanın farklı 35 yerinde yapılan etkinlik ve eylemler sonucunda oluşan kamuoyu baskısı etkili olmuştur. Yeni Hasankeyf konutlarındaki sorunlar, Hasankeyf yakınlarındaki büyük köprü ve yeni köy yolları gibi tamamlanmamış inşaa çalışmalarını da dikkate alırsak, 16 Haziran günü kamuoyuna yapılan açıklama daki gibi 25 Haziran’da veya Temmuz ayında su tutulması gerçekçi değildir. Su tutulmaya başlansa bile çok uzun süre bu göstermelik kalacaktır. Bununla amaçlanan şey, algı operasyonuyla mücadeleyi kırmaktadır. Biz umudumuzu asla kaybetmeyeceğimizi bir kere daha bu metin aracılığıyla ilan ediyoruz!

Hasankeyf’in ve Dicle vadisinin kurtarılması için Ilısu baraj projesi bitse bile su tutulmasına karşı durmak ve su tutulsa bile baraj havzasından suyu boşaltmak için mücadelenin genişletilerek devam ettirilmesi gerekmektedir. Dünyada, bitirilmesine rağmen mücadeleler sonucunda su tutmayan barajlar ve işletmeye alınmayan nükleer santraller var. Bir an önce Ilısu Projesi durdurulmalı ve etkilenen bölgedeki toplumla yeni katılımcı ve şeffaf bir diyalog süreci başlatılmalıdır.

Sonuç olarak bütün duyarlı ve demokratik kamuoyuna olan çağrımızda, insanlığın geçmişi ve hafızası olan Hasankeyf ve Dicle vadisinin kurtarılması için, çok geç olmadan insan aklının ve vicdanının harekete geçmesini bekliyoruz.

Sendika.Org