Erdoğan’dan basına kapalı basın toplantısı: “İmamoğlu’nun söylediklerinin çoğu yalan”

Tayyip Erdoğan, seçime günler kala uluslararası basın kuruluşlarıyla Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya geldi. Erdoğan'ın konuşmasının ardından basın kuruluşlarıyla yapılan toplantı basına kapalı olarak devam etti. Toplantıda soruları yanıtlayan Erdoğan, ABD'nin yaptırım uygulamayacağına inandığını söyledi. Erdoğan, İstanbul'un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef alarak, İmamoğlu'nun söylediklerinin yalan olduğunu ileri sürdü

Erdoğan’dan basına kapalı basın toplantısı: “İmamoğlu’nun söylediklerinin çoğu yalan”

Tayyip Erdoğan, bugün Dolmabahçe Ofisi’nde uluslararası basın kuruluşu mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Büyükelçi İbrahim Kalın da katıldı.

Toplantı öncesinde konuşan Erdoğan, yandaş gazetelerin yaptığı yalan haberleri unutarak yalan haberlerin “doğru haber alma hakkı”nı ihlal etmek anlamına geldiğini söyledi ve “Hepimizin üzerine titrediği medya özgürlüğü işte bunun için vardır. İnandırıcılığı ve itibarını kaybetmiş bir medyanın açık söylüyorum, ne topluma ne de insanlığa hiçbir faydası olamaz. Takipçileri nezdinde güven erozyonuna uğrayan bir basın kuruluşu öncelikle o meslek mensupları için ağır bir yüktür” dedi.

Erdoğan, konuşmasının ardından tüm soruları içtenlikle yanıtlayacağını söyledi. Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından canlı yayın kesilirken toplantının bundan sonraki kısmının uluslararası basın kuruluşu temsilcileri dışındakilere kapalı olarak devam edileceği kaydedildi. Açıklama sonrasında, toplantıyı canlı yayınlayan yerli gazeteciler salondan çıkarıldı.

“Yaptırımların olacağına ihtimal vermiyorum”

Devam eden toplantıda Erdoğan, S-400 konusunun Türkiye ve Rusya açısından bitmiş bir iş olduğunu söyledi ve 15 gün içerisinde teslimatların yapılmaya başlanacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ABD, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulayacağını açıklamıştı. Erdoğan, ABD’nin yaptırım uygulamasına ihtimal vermediğini söyledi:

Amerika’nın bir sıkıntısı var, bizim sayın Trump ile olan ilişkilerimiz çok çok farklı, ama sayın Trump’ın altındakilerle olan ilişkilerimiz çok çok farklı. Dolayısıyla yaptırımların filan olacağına hiç mi hiç ihtimal vermiyorum.  Trump’a ‘Böyle bir yaptırımı uygun buluyor musunuz?’ diyeceğim. İnanıyorum ki Trump da ‘Uygun bulmuyorum’ diyecek. Bu tür yaptırımların olacağına hiç ihtimal vermiyorum.

ABD yaptırım uygularsa karşılık veririz. F35 konusunda uluslararası mahkemelere başvururuz. ABD’nin herhangi bir ülkeyi NATO’dan çıkarma yetkisi yok.

“Trump’la düşüncelerimiz örtüşüyor”

Erdoğan, “faiz politikalarına hele hele yüksek faiz politikalarına” karşı olduğunu belirterek faizin aşağı çekilmesi ile enflasyonun düşeceğini ileri sürdü. “Yatırımcıya siz düşük faizle kredi verirseniz, yatırımcı o girişimci ruhunu kullanacaktır” diyen Erdoğan, “Bunu başardığınız andan itibaren bir yatırım atağı Türkiye’de başlayacaktır, bununla birlikte istidam da artacaktır, üretim artacak, ihracatımız daha da artacak ve büyüme de gelişmeye başlayacaktır” dedi. Erdoğan faiz konusunda ABD Devlet Başkanı Donald Trump’la düşüncelerinin örtüştüğünü ileri sürerek “O da düşük faiz diyor. En son Fed’i eleştirdi zannediyorum 10’undaydı ve Fed bize zarar veriyor dedi. Benzer şeyi aynen ben de söylüyorum” ifadelerini kullandı.

“Anketlerde manipülasyon var”

23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçimlerine de değinen Erdoğan, “Seçim anketlerinde manipülasyon var. Sipariş üzerine yapılıyor” dedi. Erdoğan şunları söyledi:

Asıl anket pazar günü yapılacak; sizlere de en ideal neticeyi verecektir. Seçim anketlerinde manipülasyon var. Sipariş üzerine yapılıyor. Asıl anket pazar günü yapılacak; sizlere de en ideal neticeyi verecektir yapılacak seçimde de netice tüm netliğiyle ortaya çıkacak ve nihai karar o akşam verilecektir. Çıkacak netice bizim zaten kabulümüz olacaktır.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na yalanlama

Erdoğan, toplantıda İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki israflarla ilgili açıklamalarına da değindi. İmamoğlu’nun söylediklerinin çoğunun yalan olduğunu ileri süren Erdoğan, “İsrafın olduğu bir İstanbul belediyesinde geldiğimiz noktaya kesinlikle gelinemezdi. Bunların hiçbirini kendisinin ispat etme gücü imkanı yok. Zerre kadar dürüstlüğü varsa eğer israf yolsuzluk varsa, bir kere görevi kötüye kullanmak başlığı altında belediye başkanlarının üstünde Demokles’in kılıcı vardır” dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Bizim belediyecilik anlayışımızda ne yolsuzluk ne israf olamaz. Bu İstanbul benim görev yaptığım zamanda 8,5 milyondu, şu anda 15,5 milyon. Bu kadar yatırımlar yapılıyor. Bunların yapıldığı İstanbul’da 29 milyardan bahsediliyor. Ki bunun 5 milyarı 5 seneye dağılıyor. Varsa yolsuzluk bunun götürüleceği yer neresidir, yargıdır. Partin var. Bunu yargıya taşısın.

Sayıştay açıklama yaptı. Şimdi bu kişi bir defa yalancıdır. Yalancılığını birçok konuda ispat ettik. En son çıktıkları TV programında, önce moderatörle görüşme yapıyor, sonra da aldığı bilgilerle beraber çıkıyor. Programda yan tarafındaki kutular içinde bütün bilgileri taşıyan kartonlar ve soru sorulduğu anda hemen yanındaki kutucuklardan oradan çekiyor. Onu alıyor ve göstermeye başlıyor. Bu dürüstlük değil, tamamen yalana dayalı kampanyayı yürüten kişiyi İstanbul gibi bir yere faydalı olamaz.

Sendika.Org