Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi ABD’ye bir jest daha

Türkiye-ABD ilişkileri gerilimli bir hat izlese de AKP iktidarı bütün “bağımsızlıkçı” retoriğe karşın ABD ile ipleri koparmamaya dikkat ediyor ve yaptırım tehditlerine tavizler ve jestlerle yanıt veriyor

Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi ABD’ye bir jest daha

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın 28-29 Haziran’da Japonya’da yapılacak G20 zirvesinde Tayyip Erdoğan’la da ikili bir görüşme gerçekleştireceğini açıklarken, AKP iktidarı S-400 krizinin ele alınacağı bu görüşme öncesi ABD’ye bir jest daha yaptı.

Türkiye-ABD ilişkileri gerilimli bir hat izlese de AKP iktidarı bütün “bağımsızlıkçı” retoriğe karşın ABD ile ipleri koparmamaya dikkat ediyor ve yaptırım tehditlerine tavizler ve jestlerle yanıt veriyor.

Son olarak “terör örgütü üyeliği” suçlaması ile ev hapsinde tutulan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk’ün ev hapsini kaldırdı.

Duruşmaya ABD İstanbul Başkonsolosu da katıldı

Hürriyet’in haberine göre ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk hakkında “silahlı terör örgütüne (FETÖ) üye olmak” suçundan yargılandığı davada “konutu terk etmemesi” şeklindeki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına karar verildi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Nazmi Mete Cantürk, eşi Sevim Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk ile avukatları katıldı. ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ve bazı konsolosluk görevlileri de duruşmayı takip etti.

Savunma yapan 3 sanık da üzerlerine atılı suçlamaları reddederek, haklarındaki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını talep etti.

Yurtdışına çıkış yasağı ve imza şartı

Sanık avukatları da müvekillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek, adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, sabit ikâmetgah sahibi olması, konutu terk etmeme yasağının uygulandığı süre, sağlık durumu gibi gerekçelerle Nazmi Mete Cantürk hakkındaki “konutu terk etmemesi” şeklindeki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına karar verdi. Sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının devamına karar veren mahkeme heyeti, sanığın haftada bir olmak üzere karakolda imza atmasına hükmetti.

Sendika.Org