Emniyet, “Karalama kampanyası” dedi, cinsel saldırıda bulunan polisi akladı

Tutuklu ÇHD avukatlarının serbest bırakılması için yapılan eylemde gözaltına alınırken Merve Demirel, polis tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmıştı. Emniyet, yürüttüğü soruşturmada iddianın Emniyet'e karşı bir karalama kampanyası olduğuna karar vererek faili akladı

Emniyet, “Karalama kampanyası” dedi, cinsel saldırıda bulunan polisi akladı

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde tutuklu ÇHD avukatlarının serbest bırakılması için TAYAD’lı ailelerin eylemine katılan Merve Demirel, gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına maruz kalmış, söz konusu görüntüler basında geniş yankı uyandırmıştı. Olayın ardından Merve Demirel ve Ankara Barosu suç duyurusunda bulunmuştu.

Başvurunun ardından cinsel saldırı faili Sezgin S. hakkında iddianame düzenlenirken, Emniyet de disiplin soruşturması başlatmıştı. Soruşturmada, Araştırmacı Soruşturmacı 2. Sınıf Emniyet Müdürü, Sezgin S’ye ceza verilmesine gerek olmadığı konusunda karar verildi.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, soruşturma dosyasında Sezgin S. ve Uğur K.’nin ifadeleri yer aldı. Sezgin S, savcılıktaki ifadelerini tekrarlarken, Demirel’İn kıyafetlerinden tutarak gözaltı aracına bindirdiğini söyledi. “Art niyetinin olmadığını” ileri süren Sezgin S, iddianın Emniyet teşkilatını ve kendisini karalamak amaçlı olduğunu söyledi.

İfadeler aynı

Soruşturma kararında, gözaltı görüntülerinin incelendiği belirtilirken Sezgin S. ve Uğur K’nin ifadelerinin aynı olması dikkat çekti. Diğer yandan kararda, eylemde gözaltına alınan 4 kişi, “İlimizin muhtelif yerlerinde gerçekleştirilen kanuna aykırı eylemlere katılmaları ve bu nedenle haklarında adli/idari işlemler yapılmış olduğu belirtilen…” ifadeleriyle “suçlu” olarak yansıtıldı.

Emniyet kararında, olayı “karalama kampanyası” olarak değerlendirirken, Demirel’in doktor muayenesinde bir şikayette bulunmamasını gerekçe gösterdi.

Kararda, “Gözaltına alınan şahsın gözaltı aracına binmemek için kendisini yere atarak ve kendisine zarar verecek derecede direnişte bulunması üzerine taciz olayı ile ilgili iddia edilen hareketin spontane (kendiliğinden) istem dışı gelişen bir hareket olduğu, taciz amaçlı kasıtlı herhangi bir hareketin olmadığı, söz konusu iddia ile ilgili görüntülerin teşkilatımıza ve görevlilerimize yöneltilen asılsız ve karalama amaçlı olarak hazırlandığı anlaşıldığından…” denilerek, cezaya yer olmadığına karar verildi.

Savcılık ise hazırlamış olduğu iddianamede, “sarkıntılık düzeyinde kalan basit cinsel saldırı suçundan kamu davası açmak için yeterli şüphenin oluştuğunu” belirterek, Sezgin S. hakkında “Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle basit cinsel saldırı” suçundan cezalandırılmasını istemişti.

Sendika.Org