Elektrikte zam iddiasına EPDK’den yalanlama, CHP’li Bakan’dan tepki: “Yine seçim, yine ayar”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, EPDK'nin elektriğe zam yapılmasına ilişkin iddiaları yalanlamasına tepki göstererek, EPDK'nin daha önce de aynı şeyi söylediğini fakat daha sonrasında yapılan zamların yurttaşlardan gizlendiğini kaydetti

Elektrikte zam iddiasına EPDK’den yalanlama, CHP’li Bakan’dan tepki: “Yine seçim, yine ayar”

Dün, Boğaziçi Elektrik’in tedarikçisi olduğu işyerlerine gönderdiği yazı ile temmuz ayında elektriğe yüzde 30 civarında zam yapılacağı haberi basında geniş yer bulmuştu. EPDK ise herhangi bir zam yapılmasına ilişkin bir karar veya hesaplama olmadığını söylemiş, Boğaziçi Elektrik daha sonra tekrar açıklama yaparak EPDK tarafından belirlenen birim fiyatlar üzerinden elektrik tedarik etmeyi sürdüreceğini kaydetmişti.

“EPDK elektrik zammına seçim ayarı çekti”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, EPDK’yi eleştirerek kurdaki dalgalanmaların yurttaşların cebini vurduğunu belirtti ve “EPDK’nin zam yapılmayacağı açıklamalarını geçen seneden biliyoruz. 24 Haziran seçimleri  öncesinde elektriğe yüzde 30’un üzerinde zam yapılacağı ortaya çıkmış, EPDK yine yalanlamıştı. Ancak kazın ayağının öyle olmadığı seçim sonrası ortaya çıktı. EPDK, seçim sonrası yaptığı  zammı faturalara yansıtmadı ve vatandaştan gizledi. Sonrasında, vergi ve diğer ödenekler adı altında o  zammı vatandaştan aldı. Yine seçim, yine aynı ayar. EPDK elektrik zammına seçim ayarı çekmiştir” dedi.

“Enerjideki dışa bağımlılığımızla günü kurtarmalık çözümlerle baş edemeyiz”

Bakan, dünyada nükleer enerjiden uzaklaşma eğilimine rağmen Türkiye’de Akkuyu’nun 15 yıl boyunca 35 milyar dolarlık eletktrik alım garantisiyle yapımına devam edildiğinin altını çizerek “Parasını da vatandaş veriyor! Enerjideki dışa bağımlılığımızla ve kısa vadeli günü kurtarmalık çözümlerle baş edemeyiz. Devlet olarak elektrik üretimi için, döviz kuru artışından bağımsız, yeni ve sürdürülebilir alternatifler bulmalıyız” ifadelerini kullandı.

Bakan, 2018 yılında elektriğe konutta yüzde 31, sanayide ise yüzde 41 zam geldiğini anımsattı. Geçtiğimiz sene konut elektrik fiyatlarında yapılan zamların tarihleri ve zam oranları şöyle:

  • 1 Ocak 2018: EPDK, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 8.8, sanayi ve ticarethanelerde elektriğe ise yüzde 8.4 zam yaptı.
  • 1 Nisan 2018: Elektrik fiyatları ortalama 2.89 zamlandı.
  • 1 Ağustos 2018: Farklı abone gruplarına göre elektrik fiyatları yüzde 9 ile yüzde 14 arasında arttı.
  • 1 Eylül 2018: Elektriğe yüzde 9 ila yüzde 14 oranında zam geldi.

Sendika.Org