Dündar moderatörlüğü reddetti: “İki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek birtakım hazırlıklar yapıldığını görüyorum”

Gazeteci Uğur Dündar, 23 Haziran İBB seçimi öncesinde gerçekleşmesi planlanan Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın canlı yayın buluşması için moderatörlük yapmama yönünde karar aldığını duyurdu

Dündar moderatörlüğü reddetti: “İki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek birtakım hazırlıklar yapıldığını görüyorum”

Gazeteci Uğur Dündar, 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyük Şehir Belediye (İBB) seçimi öncesinde gerçekleşmesi planlanan Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın canlı yayın buluşması için moderatör olarak önerilmesiyle ilgili kararını kamuoyuyla paylaştı.

Dündar, adayların kendisini tercih etmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ancak “iki adaya ve demokrasiye zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığı” endişesiyle canlı yayın buluşmasına moderatörlük yapmayacağını belirtti.

Uğur Dündar Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Tarihi 31 Mart seçimleri öncesinde, Sn.B.Yıldırım ve Sn.E. İmamoğlu’nun katılacağı açık oturumun moderatörlüğü için her iki adayın da ismim üzerinde uzlaşmaları, onurla sürdürdüğüm 50 yıllık meslek hayatımın manevi madalyalarından biri olmuştur.

Halkımızın yıllardır Türkiye’nin en güvenilir ismi olarak tarafıma gösterdiği güvenin, siyasi kutuplaşmanın zirveye çıktığı bu dönemde ve böyle önemli bir konuda her iki aday tarafından paylaşıyor olması son derece anlamlı ve değerlidir. Her iki adaya da teşekkür ediyorum.

Kendime ve toplumuma karşı duyduğum sorumluluğun bilinciyle, bu açık oturumda adaletin terazisini milim saptırmayacağıma ve geçmiştekilerde olduğu gibi, her iki tarafın da yayın sonrasında teşekkürleriyle karşılaşacağıma en ufak şüphem yoktur. Bunlarla birlikte moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum.

Sendika.Org