Çiğdem Toker sordu: İstanbul Otogarı’nı kim işletiyor? Kazanç kime gidiyor?

Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün kızı Ayten Öztürk Ünal’ın yönetim kurulu başkanı olduğu AVTER’in İstanbul Otogarı işletmesindeki süresi doldu ancak herhangi bir devir olmadı. Çiğdem Toker, İstanbul Otogarı soruları sordu

Çiğdem Toker sordu: İstanbul Otogarı’nı kim işletiyor? Kazanç kime gidiyor?

Saray iktidarının 31 Mart’taki yenilgisinin ardından elinden kaybetmemek için seçim iptali yoluna gittiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki (İBB) israf ve yolsuzluklara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker de bugünkü köşe yazısında mülkiyeti İBB’ye ait olan İstanbul Otogarı’nın işletilmesine ilişkin soru işaretlerini yazdı.

İstanbul Otogarı’nın işletmesinin 25 yıl önce Avrasya Terminal AŞ’ye (AVTER) devredildiğini söyleyen Toker, şirketin faaliyet raporundan anlaşmanın 5 Mayıs 2019’da sonlandığını, şirketin 244 milyon 780 bin 135 TL kâr elde ettiğini aktardı.

AVTER Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Öztürk Ünal’ın, “öldürmeye azmettirme” suçundan müebbet hapis cezası alınca firar eden Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün kızı olduğuna dikkat çeken Toker, otogarla ilgili şu soruları sordu:

  • AVTER 5 Mayıs’ta süresi dolan İstanbul Otogarı’nı hâlen işletiyor mu?
  • İşletiyorsa pozisyonu yasalara ve hukuka uygun mudur?
  • İBB yönetimi devir talep etti mi?
  • İstanbul Otogarı kasasına 5 Mayıs’tan bu yana (bayram trafiğinin önemi ortada) giren hasılat nedir?
  • Haksız kazanç doğmuş mudur?
  • Yoksa birileri yasalar karşısında daha mı eşittir?

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Sendika.Org