CHP: “Valilikler AKP teşkilatı gibi çalışıyor, muhtarlara baskı kuruyor”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, valiliklerin AKP teşkilatı gibi çalıştırıldığını, muhtarları arayıp hemşehri derneklerinin iletişim bilgilerini aldığını ve AKP’ye oy baskısı yaptığını söyledi

CHP: “Valilikler AKP teşkilatı gibi çalışıyor, muhtarlara baskı kuruyor”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme ilişkin değerlendirmelerini parti genel merkezindeki basın toplantısı ile açıkladı.

İstanbul’da 23 Haziran’da tekrar edilecek seçim için valiliklerin AKP il teşkilatı gibi çalıştığını söyleyen Öztrak şöyle konuştu:

Valilikler muhtarları arayıp, “İstanbul’daki hemşehri derneklerinin adreslerini, telefon numaralarını, yöneticilerin isimlerini bize verin” diyorlar. “AK Parti adayına oy vermeleri için onlara baskı yapın” diyorlar. Dün AK Parti Genel Başkanı, “Çaldılar, çırptılar” deyip gerekçesiz seçim iptaline gerekçe arayıp durdu. Bunu emir kulları YSK dahi yazmadı. O hâlâ mızıkçılığa devam etmek istiyor. Belediyedeki işçilerle belediye başkanlarımızı karşı karşıya getirmek için bir sürü kumpas tezgâhlıyorlar. Biz işçilerimizin özgürce örgütlenmesini daima savunduk. Bunun mücadelesini verdik.

“Saray seçimle uğraştığından vatandaşı aspirinle oyalıyor”

Konuşmasının devamında sözü ekonomik krize getiren Öztrak, Hazine’nin nakit dengesinin daha da açık verdiğini, yılın ilk beş ayında Hazine’nin nakit açığının geçen yıla göre %478 oranında arttığını, bütçedeki bozulmanın olağanüstü bir boyuta bulaştığını belirtti.

BDDK’nin kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısını artırma kararının vatandaşa “Vadeyi uzattım, biraz daha borçlan” demek olduğunu kaydeden Öztrak, “Milletin borca değil işe, aşa, gelire ihtiyacı var. Saray, İstanbul seçimleriyle uğraştığı için vatandaşı aspirinle oyalamaya çalışıyor” dedi.

Sendika.Org