Buldan: İstanbul seçimi için seferberlik ilan ettik, AKP kaybederse barış ve özgürlük kazanacak 

23 Haziran İstanbul Seçimi için seferberlik ilan ettiklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AKP'nin kaybetmesi, faşizmin geriletilmesi için her bir oyun değerli olduğunu söyledi

Buldan: İstanbul seçimi için seferberlik ilan ettik, AKP kaybederse barış ve özgürlük kazanacak 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Haziran İstanbul seçimi başta olmak üzere siyasi gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 12 Haziran Çarşamba günü Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu ile bir araya geldi.

İstanbul Küçükçekmece’deki buluşmada sözlerine tecride karşı sürdürdükleri açlık grevi  ve ölüm orucu eylemlerini başarıyla sonlandıranları selamlayarak başlayan Buldan, “Bu sürecin siyasi irade tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini özellikle ifade etmek isterim. Sayın Öcalan’ın da dediği gibi 2013 Newrozuna olan bağlılık, demokrasi, barış ve özgürlüklere olan bağlılık hiçbir zaman ne Sayın Öcalan ve ne de Kürtler tarafından inkar edildi. Hep bunun mücadelesi verildi. Sayın Öcalan barış ve demokrasi yanlısı olduğunu bir kez daha ifade etti ve bunun için muhatap olduğunu söyledi. Biz de bir kez daha çağrı yapıyoruz: Evet muhatap Sayın Öcalan’dır. Kürt sorununun çözülmesinde, özgürlükler, barış ve demokrasi sorunun çözülmesinde muhatap ve dikkate alınması gereken kişi Sayın Öcalan’dır” dedi.

“23 Haziran faşizmden hesap soracağımız bir seçimdir”

HDP’nin her türlü baskı ve engellemelere rağmen ayakta olduğunu belirten Buldan, “İnanıyorum ki 31 Mart’ta gösterilen başarı 23 Haziran’da da gösterilecektir. 23 Haziran İstanbul seçimleri belediye başkanlığının ötesinde bir seçimdir. Demokrasi karşısında faşizmin kaybedeceği bir seçim olacaktır. Aydınlığın karanlığı yıkacağı bir seçimdir. Halk iradesinin irade hırsızları karşısında mutlaka galip geleceği, iyiliğin kötülük karşısında mutlaka galip geleceği bir seçimdir İstanbul seçimleri. Mazlumların zalimler karşısında galip geleceği bir seçimdir İstanbul seçimleri. Umudun karamsarlık ve umutsuzluk karşısında büyüyeceği bir seçimdir 23 Haziran seçimleri. 23 Haziran halkın tercihini hiçe sayan tekçi ve faşizm zihniyetine karşı sandıkta hesabın sorulacağı bir seçimdir” dedi.

31 Mart’ta sandıktan çıkan halk iradesinin Şırnak, Muş ve Van, Hakkari, Siirt, Diyarbakır’da YSK darbesi ile siyasi iktidar tarafından gasp edildiğini belirten Buldan, “İstanbul’da da darbe yaptılar ve İstanbul’u çaldılar. Bunlara dur demezsek bu çalanlara, gasp edenlere halkın iradesini yok sayanlara dur demezsek ve faşizmi geriletmezsek eğer Türkiye halkları ne yazık ki karanlıktan çıkamayacaktır. Halkımızın susmayacağını, halkımızın buna itiraz edeceğini bu hukuksuzluk ve adaletsizlik karşısında sesini yükselteceğini biliyoruz” dedi.

“Bir oyla Türkiye değişir, bir oy faşizmi geriletir”

Yarınımız, geleceğimiz için sesimizi yükseltmek zorundayız. AKP’ye gidecek tek bir oy bu hırsızlık ve adaletsizliğe ortak olmaktır. Bunun çok iyi bilinmesi gerektiğini özellikle belirtiyorum. Bu suça hiç kimse ortak olmasın. Geleceğimizin karartılmasına, çocuklarımızın yarınlarının çalınmasına kimse ortak olmasın. HDP olarak, Kürtler olarak bu suça ortak olmayacağız. Türkiye’de yaşayan diğer halklar bu suça ortak olmayacak. Artık herkes AKP’ye git deme zamanının geldiğini ve bunun tarihinin de 23 Haziran olduğunu çok iyi biliyor.

Buldan, AKP’nin kaybetmesi için her bir oyun değerli olduğunu belirterek şunları söyledi:

AKP’nin kaybetmesi, adaletin ve barışın kazanması demektir, Demokrasi İttifakının kazanması demektir. Diyarbakır, Cizre, Ege, Karadeniz ve tüm ülkenin kazanması demektir. İstanbul aynı zamanda bizim için Şırnak, Muş, Bitlis’tir, Dersim, Van, Hakkari ve Iğdır’dır. Burada elde edilecek kazanım Türkiye’de, Kürdistan’da kazanımdır. Türkiye’nin, Kürt halkının kazanımıdır. Bu seçimlere, 23 Haziran seçimlerine böyle yaklaşıyor ve böyle bir anlam biçiyoruz. Her bir oy çok değerlidir. Bir oyla Türkiye değişir. Bu İstanbul seçimlerinde kullanacağımız her bir oyun büyük bir önemi ve kıymeti vardır. Bir oy faşizmi geriletir. 

“Tek bir oy alabilmek için Diyarbakır’a gidip Kürtçe konuşuyorlar”

“Kürdistan dediğimiz için 31 Mart seçimlerinde her gün defolun gidin diyenler, Kürdistan dediğimiz için hakkımızda onlarca dava açanlar, Mecliste bir iki Kürtçe kelime konuştuğu için vekil arkadaşlarımızı bilinmeyen dilde konuştu diyerek tutanaklara geçirenler, bugün bir oy alabilmek i��in Diyarbakır’a gidip hem Kürdistan deyip hem de Kürtçe konuşuyorlar” diyen Buldan Kürt halkının bu adaletsizliğe ve ikiyüzlülüğe karşı 23 Haziran seçiminde sandıkta oyunu demokrasi güçlerinden yana kullanması gerektiğini söyledi.

İstanbul seçimi için seferberlik ilan ettiklerini söyleyen Buldan, “23 Haziran’a kadar hepimiz buradayız. Milletvekillerimiz, MYK üyelerimiz, PM üyelerimiz, bütün arkadaşlarım hepimiz İstanbul’a çıkarma yapıyoruz. Yeter ki AKP kaybetsin, demokrasi güçleri kazansın. AKP’nin kaybetmesi ile biz kazanacağız. AKP’nin kaybetmesi ile HDP kazanacak. Bu mesele Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu meselesi değildir. Bu mesele iki aday arasında gelip giden yarıştan öteye geçmiştir. Bu mesele Türkiye halklarının meselesidir” dedi.

“Memleketine gidenler lütfen geri dönsünler”

Sandıkları korumak, sandık başında kalmak, oylara sahip çıkmak kadar oy kullanmanın da önemli olduğunu söyleyen Buldan, “Burada bulunan bütün arkadaşlarımızdan bütün hemşehrilerimizden ricamızdır. Tatile kimse gitmesin. Iğdır, Muş, Van, Kars, Hakkari, Batman, Mardin ve Diyarbakır’a gidenler lütfen geri dönsünler” dedi. Buldan, “İnanın kazanacağız, başaracağız. Hepimiz bu başarının altına imza atacağız. Sevgili Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı o cezaevlerinden çıkaracağız. Arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasına 23 Haziran seçimleri sebep olacak bunu asla unutmayalım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sendika.Org

Sonraki içerik