Binali Yıldırım “İnanmayan saysın” demişti: AKP’nin “milyarlarca ağaç dikme” iddiası yalanmış

Türkiye Ormancılar Derneği'nin raporu AKP'nin "16 yılda 4.5 milyar ağaç diktik" sözünün gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu

Binali Yıldırım “İnanmayan saysın” demişti: AKP’nin “milyarlarca ağaç dikme” iddiası yalanmış

Bahadır Özgür, Gazete Duvar’daki yazısında AKP’lilerin “milyarlarca ağaç diktik” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını Türkiye Ormancılar Derneği’nin raporuna dayanarak ortaya koydu.

AKP’nin yaptığı işleri abartılı rakamlara dayandırdığını söyleyen Özgür, Haziran İsyanı’nın konusu her açıldığında AKP’nin diktiği ağaçların sayısının da arttığına dikkat çekti:

2013’te Gezi Parkı protestoları henüz başladığı 29 Mayıs’ta Erdoğan, 2.5 milyar ağaç diktiklerini söylüyordu. 2 Haziran’da Habertürk’te bu sefer 3 milyar ağaçtan bahsetti. 9 Haziran��da 2 milyar 800 milyon rakamını verdi, Esenboğa’daki konuşmasında. Orman Genel Müdürlüğü birkaç gün sonra ihmal edilebilir bir farkla resmi açıklamayı yaptı: 2 milyar 700 milyon. 2015 yılı geldiğinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu sayıyı 3.5 milyara çıkardı. 2018’de ise Binali Yıldırım Dünya Ormancılık Günü’nde 4 milyar dedi ve ekledi: “İnanmayan gitsin saysın.” Erdoğan yeterli bulmamış olmalı ki Kasım 2018’de İstanbul’da beş millet bahçesinin açılışını yaparken, “16 yılda 4.5 milyar ağaç diktik” diyerek, üzerine 500 milyon daha koydu.

“Birileri ‘İnanmayan saysın’ diyen Yıldırım’ı dinledi”

Sürekli revize edilen rakamlar konusunda Binali Yıldırım’ın “İnanmayan saysın” sözlerini hatırlatan Özgür, Türkiye Ormancılar Derneği’nin 23 akademisyen ve orman yüksek mühendisinin 8 aylık çalışması sonucunda hazırlanan raporunun bu konudaki gerçeği ortaya koyduğunu söyledi:

Gelin ağaç konusunda da nasıl manipülasyon yapıldığını ve istatistiklerle oynandığını madde madde inceleyelim…

İDDİA: 16 yılda 4.5 milyar ağaç diktik.

GERÇEK: Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) sihirli cümlesi “toprakla buluşturulan fidanlar.” Neden mi? Raporu hazırlayan uzmanlar ağaçlandırma ve ormanlaşma, yeniden ormanlaştırma, doğal yollarla ormanlaştırma ve bitki çeşitlendirme faaliyetlerinin her birinin ayrı ayrı gösterilmesi gerektiğini, uluslararası kuralların da bu şekilde olduğunu vurguluyor. AKP dönemine kadar istatistikler de böyle tutuluyormuş zaten. OGM, “2003 sonrasında toplam 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 2023 yılına kadar da 7 milyar fidan toprakla buluşacak” diyor.

Oysa uzmanlar dünyanın hiçbir yerinde “toprakla buluşan fidan” sayısının ormanlaştırma ve ağaçlandırma sayılamayacağını söylüyor. Zira, OGM vatandaşa dağıtılan, okul, hastane, cami bahçelerine, üniversite kampüsleri ve mezarlıklara dikilen fidanları da sayıyor. Üstüne ekilen tohumları da koyuyor. Yetmiyor, belediyelerin her yıl süs olsun diye yol kenarlarına diktiği ağaçları, otoyol kenarlarındaki peyzaj çalışmalarını da sayıyor. Tohumu, süsü katınca 4.5 milyarı buluyor tabii.

İDDİA: AKP döneminde 49 milyon 967 bin dekar ağaçlandırma yapıldı.

GERÇEK: Bir manipülasyon ve çarpıtma rakamı daha. Bunun içine erozyon ve rehabilitasyon çalışmaları da dahil edilmiş. Raporda ormanlaştırma olarak sayılamayacak rehabilitasyon çalışmalarının 2002’den sonra patlama yapmasına dikkat çekiliyor. Rehabilite edilen alanların zaten orman içinde bulunduğunu belirten uzmanlar, bunların ağaçlandırma değil, ormanların geliştirilmesi olarak kaydedilmesi gerektiğini belirtiyor.

İDDİA: AKP döneminde orman alanları 15 milyon dekar arttı.

GERÇEK: Ne var ki bu da bir istatistik oyunu. Çünkü tamamen envanter kayıtlarının hangi yılda yapıldığıyla ilgili. 1980 ve 1990’lı yıllarda yapılan ormanlaştırma faaliyetleri envantere 2000’den sonra yansıtıldı. Üstüne bir de yeni kadastro çalışmalarıyla eskiden de orman olan alanlar, hukuki statüye kavuşturulunca yeni ormanmış gibi kaydedildi. Uzmanlar orman envanterinin 20 yılda bir, bazı yerlerde 10 yılda bir yapıldığını ifade ediyor. Dolayısıyla AKP, kendi döneminde yapılmayan işleri de kendi hesabına yazmış.

“AKP iktidarının esas başardığı şey inşaat”

AKP’nin ağaca ve ormana dair ortaya attığı verilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Özgür, Erdoğan iktidarının esas başarısının inşaat olduğunu söyledi ve ormanların içindeki yol, köprü, tünel vb. yapım, bakım ve onarım işlerinin AKP döneminde fırladığının altını çizdi.

AKP’nin gerçekte bir ormansızlaştırma politikası izlediğini söyleyen Özgür, 2005, 2007, 2014, 2015 ve 2017 yıllarında ormansızlaştırma çalışmasının, ormanlaştırmanın üzerine çıktığını belirtti ve bu yılların aynı zamanda otoyol, köprü ve havalimanı inşaatlarının yoğun olarak başladığı dönemlere denk geldiğine dikkat çekti.

Sendika.Org