Belediye meclisi karar aldı: Gazipaşa’da Suriyelilerin plajlara girmesi yasak

Gazipaşa Belediye Meclisi'nde CHP ve İyi Partili üyelerin oylarıyla alınan kararla Suriyelilerin Gazipaşa'daki plajlara girişi yasaklandı

Belediye meclisi karar aldı: Gazipaşa’da Suriyelilerin plajlara girmesi yasak

Gazipaşa Belediye Meclisi haziran ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. 4 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis oturumunda CHP’li Ulaş Özgen, gündem dışı söz alarak Suriyelilerin Gazipaşa’daki plajlara alınmamasına ilişkin önergeyi başkanlık divanına sundu. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, konuyla ilgili siyasi partilerin grup başkanlarından fikirlerini aldı. DHA’da yer alan habere göre Yılmaz, konunun komisyona gönderilmesi yönünde fikir beyan etti. Önergenin gündeme alınmasının ardından yapılan oylama Yılmaz’la birlikte 10 meclis üyesi, önergenin komisyona gitmesi; 13 meclis üyesi de gitmemesi yönünde oy kullandı. Bunun üzerine önerinin maddenin gündeme alınıp mecliste görüşülerek oylanmasına karar verildi.

İyi Parti Grup Sözcüsü Mehmet Yüksel, öneriyi olumlu bulduklarını ve desteklediklerini belirtti. AKP Grup Sözcüsü Mustafa Uysal ise “Bu konular devlet politikasıdır ve ülkemizde,  bölgemizde birçok yabancı uyruklu kişiler gelip gidiyor. Bence bu uygulama yanlış” dedi. MHP’li meclis üyeleri ise öneriyi desteklemediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada Yılmaz çekimser kalırken öneri AKP ve MHP’li üyelerine 7 ret oyuna karşılık, CHP ve İyi Parti’li üyelerin 12 oyuyla kabul edildi.

Oturumun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Yılmaz, insan haklarına dikkat etmek gerektiğini ve bölgenin turistik bir bölge olduğunu belirterek “Gelen kişinin vatandaşlık durumuna bakmamamız lazım. Gelen kişi insanlarımızı rahatsız ediyorsa gereğini de yapmamız gerekiyor. Suriyeli olmuş başka bir ülkenin vatandaşı olmuş önemli değil. Şahsen ben vatandaşlığına, etnik kökenine veya mezhebine bakarak ayrım yapmak taraftarı değilim, doğru olmadığını düşünüyorum. Ama insanların da rahatsız edilmesin göz yumulmaması lazım. Kim rahatsız ederse etsin zabıtamız gerekeni yapacaktır” ifadelerini kullandı.