AYM, Konur Sokak’taki 1 Mayıs standına yapılan polis saldırısına “hak ihlali” dedi

AYM, Nisan 2016 Öğrenci Kolektifleri'nin 1 Mayıs çağrısı için kurduğu standa yapılan polis saldırısının ve Kolektifçilere para cezası kesilmesinin "ifade özgürlüğü ihlali" olduğuna oybirliği ile karar verdi

AYM, Konur Sokak’taki 1 Mayıs standına yapılan polis saldırısına “hak ihlali” dedi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Öğrenci Kolektifleri’nin 19 Nisan 2016’da Ankara’da Konur Sokak’ta, “Çember kırılacak üniversite kazanacak. 1 Mayıs’a, sokaklara, özgürlüğe” afişleriyle 1 Mayıs’a çağrı standına yapılan polis saldırısı ve Kolektifçilere kesilen para cezasına ilişkin yapılan başvuruya dair kararını açıkladı.

AYM, kararında söz konusu afişlerin yaklaşan 1 Mayıs’la ilgili toplumsal bir farkındalık ve bilinç oluşturma amacı taşıdığını belirterek, polis saldırısının ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verdi.

Başvurucunun avukatı olan Tonguç Cankurt, AYM kararına ilişkin Sendika.Org’a değerlendirmelerde bulundu. Cankurt, “Konur Sokak’ta bir polis noktası var artık. Polis noktasının olduğu yerde, daha önce kurulmuş olan standa polis saldırısına ilişkin AYM’nin verdiği karar önemli. Çünkü o polis noktası orada yokken insanlar orada stant kurabiliyor, açıklama yapabiliyordu, kendilerini ifade ediyordu. AYM’nin bu kararı aslında şuan Konur Sokak-Yüksel Caddesi kesişimindeki polis noktasının da hukuksuzluğuna, ifade özgürlüğünü engellediğine işaret ediyor. 2016’dan bu yana o sokakta yapılan birçok eyleme, açıklamaya saldırı oldu. Diyebilirler ki ‘O zaman OHAL dönemiydi’. Şu an OHAL olmamasına rağmen bu durum hâlâ devam ediyor. Haliyle OHAL dönemi öncesine ilişkin AYM’nin verdiği karar, yine OHAL olmayan bugün açısından oradaki polis noktasının ve engellemelerin de hukuksuz olduğuna işaret ediyor” dedi.

Sendika.Org/ Ankara