Ankara’da yaşanan su baskınlarına odalardan tepki: “Takdir-i doğa değil, takdir-i idare!”

Sağanak yağışın ardından yaşanan baskın ve sellerle birlikte 3 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin HKMO Ankara Şubesi ve İMO Ankara Şubesi yazılı açıklama yayımladı. Odalar, yaşanan sel ve baskının 25 yıllık rant ve talan politikalarının sonucu olduğuna dikkat çekti

Ankara’da yaşanan su baskınlarına odalardan tepki: “Takdir-i doğa değil, takdir-i idare!”

Ankara’da 9 Haziran 2019’da sağanak yağışın ardından şehrin birçok yeri baskınlar ve sel sonucu kullanamaz hale gelmiş, 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, yaşanan baskın, sel ve can kayıplarına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

“Ankaralılar can ve mal kayıplarına mahkum edildi”

HKMO Ankara Şubesi, yayımladığı “Takdir-i doğa değil, takdir-i idare!” başlıklı açıklamasında, yaşanan olayın “doğa olayı” denilerek açıklanmasının mümkün olmadığını belirterek “Yaşanan can ve mal kayıplarının temel nedeni Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 yıl boyunca rant odaklı, yeşil alanların ve dere yataklarının imara açılmasıdır ve dere yataklarına yakın yapılaşmanın önünün açılmasıdır! Yıllarca kentsel dönüşüm uygulamalarıyla ve yetersiz şehir altyapısıyla; Ankara ve Ankaralılar, yaşanan sellerle birlikte can ve mal kayıplarına mahkum edilmiştir. Odamızın daha önce yaptığı birçok  uyarı göz ardı edilmiş, sorunlar inkar edilmiştir” denildi.

HKMO Ankara Şubesi, yayımladığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapılan ”Bizler hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz” açıklaması, altyapı sorunlarına eğilerek sel ve taşkın riskini önlemeye yönelik bir yerel yönetim yaklaşımının benimsendiğini gösterir nitelikte olmuştur.

Geçmiş dönemdeki uyarıları dikkate almayarak 25 yılda Ankara’yı sele mahkum hale getirenlerin hukuk önünde hesap vermesini, Ankara şehri ve halkının gerçek ihtiyaçlarına yönelik, geçmişten gelen hataların da göz önüne alınması ile altyapı projelerinin bir an önce günümüz şartlarını karşılayacak boyutta uygulanmasını talep eder ve tüm Ankaralılara geçmiş olsun diyerek yaşanan olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı dileriz.

“Plansız, denetimsiz, keyfi yönetim anlayışının bilançosunu ödüyoruz”

İMO Ankara Şubesi, “Artık kent sorunlarına acilen dönem vaktidir” başlığıyla açıklama yayımladı. İMO Ankara Şubesi, “mevcut altyapı yetersizlikleri, kenti yap-boz tahtasına çeviren plansızlık, suyu emecek yeşil alanların giderek azalması ve rant projeleriyle talan edilmesi”nin normal koşullarda zarar vermemesi gereken yağışların bile su baskınına yol açmasına ve can kaybına neden olduğuna dikkat çekti.

“Plansız, denetimsiz, keyfi yönetim anlayışının 25 yıllık ‘hizmetlerinin’ bilançosunu ödemeye devam ediyoruz” diyen İMO Ankara Şubesi, altyapı, ulaşım, barınma ve can güvenliği sorunlarının tüm yakıcılığıyla varlığını koruduğuna dikkat çekti. İMO Ankara Şubesi, “Yapılması gereken ivedilikle bu konulara eğilip bilim ve tekniğin rehberliğinde yapısal dönüşümleri gerçekleştirmek için adımlar atmak ve artık bir kent yönetimi sorumluluğunda hareket edilmesi gerektiğini farkına varılmasını sağlamaktır” dedi ve yapılması gerekenleri

-Acilen kentin altyapısı ile ilgili bütünlüklü çözümü öne alan master plan hazırlatılmalıdır.

-Altyapı bilgi sistemi oluşturulmalı ve hangi sokakta, caddede altyapı varsa tespit edilmeli, böylelikle mevcut durum masaya yatırılmalıdır.

-Özellikle altyapının sıkıntılı olduğu bölgeleri kapsayacak şekilde mevcut durumu ölçen, gözlemleyen ve yağışın yoğun olduğu zamanlarda erken uyarı sistemi sağlayacak istasyonlar kurulmalıdır.

-“Ölçmeden yönetemezsiniz” felsefesiyle metropol kentlerin altyapıları, yaşam odaklı politikaların gerektirdiği gibi sürekli gözlemlenmeli ve analiz edilmelidir.

-Düzenli bakımı yapılmayan hiçbir altyapı sağlıklı çalışmaz. Bu nedenle sadece kriz anlarında, yağışın fazla olduğu zamanlarda değil sürekli, periyodik olarak altyapının bakımının yapılması gerekmektedir.

Bizler bu konuda kendi üzerimize düşen tüm sorumluluğu almaya, tüm katkımızı koymaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak yineliyoruz; artık 500 yıllık taşkınlar masalına, mukadderat yakıştırmalarına, fantastik projelere değil gerçek kent sorunlarına acilen dönme vaktidir.

Sendika.Org/ Ankara