ABD’den Türkiye’ye: “Ya S-400 ya F-35, ikisini birden alamazsınız”

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin aynı anda Rus hava savunma sistemi S-400 ve F-35 savaş uçağı alamayacağını belirterek, “Bir karar vermek zorundasınız. Birini ya da ötekini seçebilirsiniz ama ikisini birden alamazsınız” dedi

ABD’den Türkiye’ye: “Ya S-400 ya F-35, ikisini birden alamazsınız”

Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle ABD’yle yaşadığı kriz sürüyor. Washington’dan, F-35 savaş uçaklarının teslimi üzerinden Ankara’ya bir uyarı daha geldi.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, konuya ilişkin CNBC televizyonuna yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin hem S-400 hem F-35 alamayacağını söyledi.

“S-400, F-35’e karşı bir tehdit unsuru”

Türkiye’nin S-400’leri satın almasının Rusya’nın bir planı olduğunu belirten Hutchison, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Rusya NATO müttefikliğini bozmak ve zayıflatmak için birçok yol aramaya devam ediyor. Rus savunma sistemi ile F-35 savaş uçaklarının aynı ordu kontrolünde olması kabul edilemez. Bir karar vermek zorundasınız. Birini ya da ötekini seçebilirsiniz ama ikisini birden alamazsınız”

Hutchison, Türkiye’nin üretim partnerlerinden ve resmi alıcısı olduğu F-35 programına karşı S-400’lerin bir tehdit unsuru olduğunu da dile getirdi.

Erdoğan’dan “Geri adım yok” açıklaması

Öte yandan Tayyip Erdoğan, dün (4 Haziran) Rusya’dan S-400 alımı planlarına ilişkin “Burada bizim attığımız adım belli. Yaptığımız bir anlaşma var, kararlılığımız var. Buradan geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil” demişti.

Erdoğan ayrıca, ABD’ye bir teklifte bulunduklarını hatırlatmış ve “Eğer Rusya gibi olumlu bir bu noktada bir teklif gelirse, biz Patriot’lar konusunda adım atabiliriz. Bunu da kendilerine ayrıca söyledik. Fakat Patriot’lar konusunda bize Amerika tarafından maalesef böyle bir S-400’ler gibi olumlu karşı teklif gelmedi. Şimdi uluslararası ticarette herhalde kazan kazan esası her ülkenin menfaatinin gereğidir. Bu olmadığı takdirde de biz herhangi bir şeyi de almaya ne mecburuz ne mahkûmuz. Amerika nasıl kendi menfaatine göre hassas davranacaksa, Türkiye olarak biz de menfaatimizi düşünerek bu adımları atacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org