ABD Temsilciler Meclisi’nden bir çağrı daha: S-400’den vazgeçin, aksi halde yaptırımlar devreye girecek

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye S-400 alımından vazgeçme çağrısının ve aksi halde yaptırımların devreye gireceği uyarısının olduğu bir karara daha imza attı. Dışişleri ise karara tepki gösterdi

ABD Temsilciler Meclisi’nden bir çağrı daha: S-400’den vazgeçin, aksi halde yaptırımlar devreye girecek

Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle ABD’yle yaşadığı krizde ABD Temsilciler Meclisi’nden bir adım daha geldi.

Temsilciler Meclisi’nde sabaha karşı oylanan ve oybirliği ile kabul edilen tasarıda S-400 ve F-35’lerin birlikte alımının olanaksız olduğu belirtildi, bu nedenle Türkiye’ye S-400 alma kararının iptali için bir kez daha çağrı yapıldı.

Türkiye’nin NATO’daki rolünü tehlikeye atabilecek Rusya ile askeri bir ilişkiden kaçınılması gerektiği de vurgulanan kararda, aksi halde ABD’nin hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasası kapsamında yaptırımlara maruz kalacağı belirtildi.

Temsilciler Meclisi’nin kararı Washington yönetimine tavsiye niteliği taşıyor ve hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Dışişleri’nden tepki

Temsilciler Meclisi’nden çıkan karara Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisi ise gecikmedi.

Kararın iki ülke arasındaki “köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını” söyleyen Dışişleri Bakanlığı, dost ve müttefik ülkeler arasındaki görüş farklılıklarının giderilmesinin en etkili yolunun diyalog ve ülkelerin egemen kararlarına saygıdan geçtiğine dikkat çekildi.

Bakanlığın açıklamasında “Bunun yerine, hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan ve karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet etmeyen kararların alınması, tehdit ve yaptırım dilinin gündemde tutulmaya devam edilmesi ve birtakım suni miadlar konulması kabul edilemez” sözlerine de yer verildi.

Sendika.Org