Yunanistan’dan Türkiye’ye yaptırım tehdidi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama girişimine tepki göstererek ekonomik yaptırım tehdidinde bulundu

Yunanistan’dan Türkiye’ye yaptırım tehdidi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Doğu Akdeniz’de doğal gaz aramaya devam etmesi halinde Türkiye’ye ekonomik yaptırımların uygulanacağını söyledi.

Alpha haber ajansına konuşan Çipras, “Eğer bu strateji devam ederse, finansal tedbirler ve yaptırımlar olabilir. Bu uygulamalara devam etmek yerine Türkiye, uluslararası hukuka ve anlaşmalara saygı göstermeli, diyalog masasına oturmalı” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de euronews muhabirinin sorusu üzerine “Türkiye’yi Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

AB: Türkiye yasa dışı uygulamalardan kaçınmalı

Mogherini, “Türkiye, Avrupa Birliği’nin gereğine uygun bir şekilde yanıt vereceği ve Kıbrıs’la tam bir dayanışma içinde olacağı her türlü yasadışı uygulamadan kaçınmalı” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin “Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde doğalgaz çalışmaları yapma isteği Avrupa ve Amerikalı yetkilileri endişelendiriyor. Ankara, mayıs ayı başında sondaj çalışmalarına başlayacaklarını, çalışmaların eylül ayına kadar süreceğini duyurmuştu.

Kaynak: euronews