“Yalnız çocuklarımız değil herkes için sokaklardayız”

Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek amacıyla 25 gündür Koşuyolu Parkı'nda oturma eylemi yapan tutuklu anneleri, "Tecrit sonlandırılana kadar sokakları terk etmeyeceğiz" dedi

“Yalnız çocuklarımız değil herkes için sokaklardayız”

Tutuklu annelerinin, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için cezaevlerindeki açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’ndaki oturma eylemi 25’inci gününde devam etti. Lice, Silvan ve Bismil ilçelerinden gelen tutuklu yakınları da annelerin oturma eylemine katıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Remziye Tosun, Saliha Aydeniz, Semra Güzel, Feleknas Uca, Ebru Günay  annelere destek verdi.

Mezopotamya Ajansı polislerce çembere alınan tutuklu yakınlarının sık sık , “Direne direne kazanacağız” , “Siyasi tutuklular onurumuzdur” ve “Leyla Güven’in talebi bizim talebimizdir” sloganları attığını aktardı. Sunay Caddesi’nden geçerek tutuklu annelerine korna çalarak destek veren sürücülere, trafik cezası verildi.

“Sokaklarda olacağız”

Oturma eyleminin ardından tutuklu yakınları, Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği’ne (TUAY-DER) yürüyüş düzenledi. Burada yapılan açıklamada konuşan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan kızı Şivekar Ataş’ın annesi Rabia Ataş, İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden gelen mesajdan olumlu bir sonuç alınmadan açlık grevlerinin de kendilerinin de eyleme devam edeceklerini vurguladı.

Tecridin kaldırılması için alanlarda olduklarını belirten Ataş, “Tecridin kaldırılması için buradayız tecrit kaldırılmayana çocuklarımız açlık grevinde çıkmayacak, biz de sokaklarda olacağız. Biz de orucuz burada sokaklarda. Burada keyfimizden beklemiyoruz. Yalnız çocuklarımız için değil herkes için sokaklardayız” diye konuştu.

Eylem alkış ve sloganlarla sonlandırıldı.

Tutuklu annesi Lice’de polis tarafından darp edildi

Cezaevlerindeki açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bulunan Medeni Yıldırım Parkı’nda eylem yapan tutuklu annelerine polis saldırdı. Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Hasan Umut Özer’in annesi Necla Özer darp edildi. Anne Özer’in koluna ve göğsüne aldığı darbelerden dolayı vücudunda morluklar oluştu.

Özer, hastaneye giderek darp raporu almasını isteyenlere, “Devleti devlete şikayet etmekten yorulduk” diye tepki gösterdi. Bu sırada polis saldırısını telefon kamerasıyla kaydetmek isteyen 2 kişi gözaltına alınmak istendi.

Sendika.Org