Washington, S-400’e karşı ‘CAATSA Yasası’nı işaret etti: CAATSA yaptırımları nedir, ne içerir?

ABD, Türkiye'ye yönelik S-400 uyarılarını somutlamaya başladı ve CAATSA Yasası'nı işaret etti. Peki CAATSA yaptırımları nedir, ne amaçla yürürlüğe sokulur, ne içerir?

Washington, S-400’e karşı ‘CAATSA Yasası’nı işaret etti: CAATSA yaptırımları nedir, ne içerir?

ABD, Türkiye’ye yönelik S-400 uyarılarında verdiği yaptırım sinyallerini somutlaştırmaya başladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, göreve atandıktan sonra düzenlediği ilk kameralı basın brifinginde Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alma konusundaki ısrarı karşısında ABD’nin duruşunun değişmediğini söyledi.

“Türkiye S-400 alımını hayata geçirirse çok ciddi, çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacak” diyen Ortagus, bu olumsuz sonuçların F-35 alımının ve Türk sanayisinin bu programa katılmasının durdurulması ile CAATSA yaptırımları olduğunu dile getirdi.

CAATSA nedir?

Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası olan CAATSA, Ağustos 2017’de ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasıyla yürürlüğe girdi.

Rusya, İran, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti gibi ABD’nin ikili ilişkilerinin gerilimli olduğu ülkelere uygulanan yasa kapsamındaki yaptırımlar, başta bankacılık-finans ve savunma sanayi başta olmak üzere pek çok sektöre dönük adımları içeriyor.

Yasada ABD başkanının belirli durumlarda kurum ve kişilere yaptırım uygulama yetkisi bulunuyor. Başkan özel durumlarda bu yaptırımları geçici olarak durdurabilse de kalıcı olarak kaldırma için Kongre onayı gerekiyor.

CAATSA yaptırımları neler?

Yasanın “Rusya’nın Avrupa ve Asya’daki nüfuzuna karşı koymak” başlıklı bölümünde 231. maddede “Rusya Federasyonu hükümetinin istihbarat veya savunma kurumlarıyla ilişki kuran kişilere yönelik yaptırımlar”dan söz edilirken, 235. maddede ise bu yaptırımlar 12 maddede sıralanıyor.

Bu 12 yaptırım maddesi şöyle:

 1. ABD başkanı ABD Eximbank’ı (ithalat-ihracat bankası), yaptırım uygulanan kişinin ülkeden mal ve hizmet ithal etmesiyle ilgili sigorta ve garanti edinimi ile kredi uzatımı konularında onay vermemesi için yönlendirebilir.
 2. ABD başkanı ABD hükümetine, yaptırım uygulanan kişinin ülkeden herhangi bir dayanıklı mal veya teknoloji ithal etmesine izin verecek lisans veya yetki belgesi vermemesi yönünde direktif verebilir. Bu maddenin kapsamına askeri mühimmat ve nükleer bağlantılı malzemeler de giriyor.
 3. ABD başkanı, ABD’deki finans kurumlarına yaptırım uygulanan kişiye kredi vermeme yönünde direktif verebilir. Buna göre, yaptırım uygulanan kişi ABD’den toplamda en fazla 10 milyon dolar kredi kullanabilir.
 4. ABD başkanı, uluslararası finansal kuruluşlardaki (IMF, Dünya Bankası gibi) ABD’li üst düzey yöneticilere, yaptırım uygulanan kişiye kaynak aktarılmaması için görüş bildirmeleri veya bu kuruluşların, yaptırım uygulanacak kişinin faydasına olabilecek kredi verme kararlarına karşı oy kullanmaları yönünde direktif verebilir.
 5. Yaptırım uygulanan taraf finans kurumuysa, bu kurumun ABD piyasasındaki işlemleri kısıtlanabilir, ABD devlet tahvillerine erişimi engellenebilir.
 6. ABD yönetimi yaptırım uygulanan kişiden mal ve hizmet tedarik etmeyi durdurabilir.
 7. ABD başkanı, ABD’nin yetki alanı dahilinde, yaptırım uygulanan kişinin faydasına olacak herhangi bir döviz alım-satım işlemi yapmasını engelleyebilir.
 8. ABD başkanı, ABD’nin yetki alanı dahilinde, yaptırım uygulanacak kişinin faydasına olacak bir ödeme veya kredi aktarımının finansal kuruluşlar arasında veya finansal kuruluşlar aracılığıyla ya da finansal kuruluşlara yapılmasını engelleyebilir.
 9. Yaptırım uygulanan kişinin ABD’de mülk edinmesi ve bir mülkle ilgili her türlü işlemi yapması engellenebilir.
 10. ABD başkanı, ABD’li bir kişi veya kurumun yaptırım uygulanan tarafa yatırım yapmasını veya her türlü tahvil ürünü almasını engelleyebilir.
 11. ABD başkanı, ABD Dışişleri Bakanlığı’na, kapsamı başkan tarafından belirlenmek üzere yaptırım uygulanan tarafla ilgili kişilere vize kısıtlaması getirmesi için direktif verebilir. Başkan ABD İçgüvenlik Bakanlığı’na bu kişilerin ülkeden çıkarılması talimatını da verebilir.
 12. ABD başkanı, yaptırım uygulanan tarafın yöneticilerine ve yetkililerine bahsedilen yaptırımları uygulayabilir.

Sendika.Org