TÜSİAD Başkanı Kaslowski: “YSK bir an önce karar vermeli ve seçimsiz döneme girilmeli”

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, İstanbul seçimleriyle ilgili ilk defa net ifadelerle konuştu, YSK’nin bir an önce kararını vermesinden ve seçimsiz döneme girilmesinden yana olduklarını söyledi

TÜSİAD Başkanı Kaslowski: “YSK bir an önce karar vermeli ve seçimsiz döneme girilmeli”

Geçtiğimiz hafta beraberindeki yönetim kuruluyla birlikte önce Kemal Kılıçdaroğlu, ardından da Tayyip Erdoğan ile görüşen Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Bloomberg HT’deki Finans Merkezi programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

31 Mart akşamından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimindeki belirsizliğe ilişkin özel bir vurgu yapmayan Kaslowski’nin gündeme ilişkin değerlendirmelerinde net ifadeler kullanması dikkat çekti.

“Bir an önce seçimsiz döneme girilmeli”

Son beş yıldır yoğun seçim dönemlerinden geçilmesi sebebiyle ekonomide kısa vadeli politikalara odaklanmak zorunda kaldıklarını, bunun da yatırım ortamında olumsuz etkiler yarattığını, yatırımların düştüğünü ve enflasyonun tırmandığını söyleyen Kaslowski, YSK’yi belirsizliğe son verme ve seçimsiz döneme kapı aralamaya çağırdı:

Önümüzdeki dönemde 4.5 yıllık seçimsiz dönem var. Dolayısıyla artık bu olumsuz durumun pozitife dönmesi söz konusu.

Arzumuz bu kararı YSK’nin bir an önce vermesidir. Çünkü seçim dönemlerinin belirsizlik artışından dolayı olumsuz etkisi oluyor. Biz seçimsiz döneme bir an önce girip uzun vadeli reformları hayata geçirmeyi arzuluyoruz.

Üç başlıkta reform önerileri Erdoğan’a sunuldu

Önümüzdeki dönemde kalıcı ve uzun vadeli tedbir ve reformların ele alınması gerektiğini belirten Kaslowski, tek haneli enflasyona dönebilmek için sıkı para politikası ve buna bağlı olarak sıkı maliye politikasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Enflasyonun tek haneye indirilmesi durumunda piyasanın dengeye gireceğini ve kimsenin TL’nin değersizleşmesiyle ilgilenmeyeceğini ileri süren Kaslowski, (1) finansal istikrar sağlayacak reformlar, (2) verimlilik ve rekabet ortamını iyileştirecek reformlar ve (3) kapsayıcı büyüme için reformlar olmak üzere üç başlıktaki reform önerilerini Erdoğan’a sunduklarını aktardı.

Sendika.Org