Tüm Köy Sen Genel Başkanı Turan: Üreticiler değil tarım ve gıda şirketleri bayram yapıyor

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle açıklama yapan Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Genel Başkanı Sadık Turan, “Tarımı yerli ve yabancı tarım ve gıda tekellerine teslim eden iktidar çiftçilere dünyayı zehir ettiler” diyerek tepki gösterdi

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Turan: Üreticiler değil tarım ve gıda şirketleri bayram yapıyor

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan 14 Mayıs Dünya Çifçtiler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Turan, üretici köylünün önüne yeni engeller çıkarıldığını ve böylece Türkiye’nin tarımda dışa bağımlı hale getirildiğini belirterek “Gübre, ilaç, tohum, mazot gibi maliyete etki eden girdilerin çoğu dışarıdan ve fiyatları sürekli artıyor. Üretilenleri maliyetine bile satamıyoruz” dedi.

Turan, üretici köylü aleyhine politikaların AKP döneminde arttığının altını çizerek “AKP iktidarı ülke tarımını tamamen dışarı bağımlı hale getirdi. Üreticiye destek yerine şirketlere destek veriyor. Buğdaydan pirince, nohuttan fasulyeye neredeyse tüm tarım ürünlerinde gümrüksüz ithalat yapıldı. İzlenen tarım politikalarıyla üretici köylü üretememeye başladı. AKP iktidarının tarım politikaları nedeniyle üreticiler değil tarım ve gıda şirketleri bayram yapıyor” ifadelerini kullandı.

Son günlerde gündeme gelen “Milli Tarım Projesi”nin tarımın tamamen şirketlere teslim edilmesini hedeflediğini vurgulayan Turan, “Tarım Bakanı’nın da açıkladığı ve askıya alınan Milli Tarım Projesi ile üreticilerin tarım yapmasını engellemeye yönelik bir girişimdir. Ya köylüler şirketleşecek ya da şirketler tarım üretimi yapacak diyorlar ve bu süreci dayatıyorlar. Artık Dünya Çiftçiler Günü, Dünya Tarım Şirketleri Günü kutlamasına dönüşecek” dedi.

Sendika.Org