TİP Merkez Komite üyesi Utkan Adıyaman sonsuzluğa uğurlandı

Geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren TİP Merkez Komite üyesi Utkan Adıyaman, Sarıgazi'de ailesi, dostları ve mücadele arkadaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı

TİP Merkez Komite üyesi Utkan Adıyaman sonsuzluğa uğurlandı

Geçirdiği ani beyin kanaması sonucu yoğun bakıma alınan ancak tüm müdahalelere karşın yaşamını yitiren Türkiye İşçi Partisi (TİP) Merkez Komite üyesi ve İşçi Bürosu Sekreteri Utkan Adıyaman, ailesi, dostları ve mücadele arkadaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı.

TİP MERKEZ KOMİTE ÜYESİ UTKAN ADIYAMAN’I YİTİRDİK

Adıyaman için ilk tören TİP Sarıgazi Örgütü önünde yapıldı. TİP Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş şöyle konuştu:

Utkan ile biz, insanların kahramanlara ihtiyacı olmayan bir dünya hayal ediyorduk. Hani bize hayalperest diyorlar ya, biz büyük hayaller kuruyorduk ama hiç hayalci olmadık, gerçekçiydik. Biz kahramanlara ihtiyaç olmayan bir dünya için kahramanlara ihtiyaç olduğunu da biliyorduk. Utkan isimsiz bir kahramandır.

Özveri mi, cesaret mi, devrimcilik mi, işçi sınıfı mı, yoksul mahallelerinde çalışmak mı, dayanışma örgütlemek mi ne varsa, TİP’i anlamlı kılan ne varsa hepsi o isimsiz kahramanın, Utkan’ın aklının, emeğinin, bilincinin, kavgasının eseridir.

Bugün yoldaşımızı, kardeşimizi, kavga arkadaşımızı, abimizi, askerimizi, kurmayımızı, komutanımızı, liderimizi kaybettik. Ama size söz veriyorum; bu düzenin Utkan’dan kurtulma hevesini kursağına bırakacağız.

Kardeşini uğurlamak…

Erkan Baş’ın ardından konuşan Utkan Adıyaman’ın ablası Selcan Adıyaman, “Bir insanın kardeşini uğurlamak için konuşma yapması tarifi mümkün olmayan bir acı; fakat buradaki her devrimci bilirki, her devrimcinin bir uğurlanma hayali vardır. İşte biz iki kardeş, iki devrimci birbirimizin uğurlanmasında konuşma yapma sözü vermiştik” dedi.

Selcan Adıyaman, “Benim hikayemin biricik kahramanı, canım kardeşim son sözü sana bırakıyorum. ‘Abla, durum felaket, çok fena bittik, ama kalkacağız, mecburen’. İsmail Utkan Adıyaman bizi sonsuz bir acıyla baş başa bırakarak öldü. Ama yaşasın onun biricik sevgilisi Ayşe Ada Adıyaman, yaşasın Ali Aslan Adıyaman, yaşasın Utkan’ımın biricik Türkiye İşçi Partisi, yaşasın devrim ve sosyalizm” dedi.

Bu topraklardan devrimci bir öğretmen geçti

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Ben Utkan’ı birebir tanımayanlardım fakat hastaneye kaldırıldığından beri hakkında onlarca yazı okudum ve şunu çok net söyleyebilirim ki bu memleketten, bu topraklardan bir devrimci öğretmen geçti, Utkan Adıyaman geçti” dedi. Aydoğan, Utkan Aydoğan’ın ayrılışının çok erken olduğunu ifade ederek, “Senin bu memlekete olan inancından vazgeçmeyeceğiz, faşizmin tüm baskısına rağmen tekrar ve tekrar ayağa kalkacağız, sana söz olsun” dedi.

Zor günlerde devrimciliği seçti

Halkevleri Genel Başkanı Nuri Günay ise “Bizler yoldaşlığın, dostluğun, arkadaşlığın ne demek olduğunu biliyoruz, devrimciliğin son görevlerini de biliyoruz ve yaşıyoruz. Ama herhalde bu hayatta en zor görev arkadaşlarımızın uğurlandığı böylesi durumlarda konuşmak” ifadelerini kullandı. Günay, Utkan Adıyaman ile aynı kuşağın çocukları olduğunu belirterek, solcuların baskı altına alındığı dönemlerde, zor günlerde devrimciliği seçen ender insanlardan olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından “Utkan’a sözümüz devrim olacak”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganlarıyla Sarıgazi Cemevi’ne doğru yürüyüşe geçildi. Cemevindeki törenin ardından ise Çekmeköy Mezarlığı’na gidildi.

Adıyaman’ın defni sonrası TİP Hatay Milletvekili Barış Atay “yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek şiirini okudu.

Sendika.Org