THY Yönetim Kurulu eski Başkanı Karlıtekin: 3. Havalimanı zaman kaybıdır, masraftır, külliyen hatadır

Karar yazarı İbrahim Kahveci, THY Yönetim Kurulu'nun eski başkanlarından Hamdi Topçu'nun ardından Candan Karlıtekin'in 3. Havalimanı görüşlerini de köşesine taşıdı. Yolcu kapasitesi ihtiyacının mevcut havalimanlarına ilave pistlerle rahatlıkla karşılanabileceğini söyleyen Karlıtekin 3. Havalimanı'nı "zaman kaybı, masraf, külliyen hata" olarak niteledi

THY Yönetim Kurulu eski Başkanı Karlıtekin: 3. Havalimanı zaman kaybıdır, masraftır, külliyen hatadır

İhale ve inşa süreci yetmezmiş gibi açılışı sonrasında da her geçen gün yeni skandallara sahne olan İstanbul Havalimanı’na Türk Hava Yolları’nın (THY) yetkili isimlerinden eleştiriler gelmeye devam ediyor.

THY eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun “İstanbul Havalimanı’nın ihtiyaçtan olmadığını” söylediği ve topu Binali Yıldırım’a attığı görüşlerinden sonra THY’nin bir başka eski Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin’den de eleştiriler geldi.

THY ESKİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI: “3. HAVALİMANI İHTİYAÇTAN OLMAYAN BİR BİNALİ YILDIRIM PROJESİ…”

“Atatürk ve Sabiha Gökçen’e paralel pistle yolcu talebi karşılanabilirdi”

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci’nin dünkü köşe yazısında görüşlerine yer verdiği Karlıtekin şu değerlendirmelerde bulundu:

Temel iddiam şudur, gerek Atatürk, gerek Sabiha Gökçen’e 2’şer milyar dolar maliyetle birer paralel pist yaparak 120 milyonun üzerindeki yıllık yolcu talebini rahatlıkla karşılarsınız. Bu nedenle Yeni Havalimanı yapmak gereksizdir, kaynak israfıdır.

Dünyadaki en büyük şehirlerdeki en yoğun alanlar 100 milyon kapasiteye ulaşmaz bile. Bu kapasitenin üstüne gökyüzü uçuş koridorları da normal işletme saatleri içerisinde zaten müsait olamaz. Alanın hizmet ettiği yolcu ve yük toplama havzasının çapı itibarıyla da anılan kapasitenin bir fizibilitesi yoktur.

“3. Havalimanı’nı değerlendirmek, yanlış soruya doğru cevap aramaktır”

Aslında Yeni Havalimanı’nı tek başına değerlendirmek, yanlış soruya doğru cevap aramak gibi bir uğraştır. Yeni Havalimanı’nı, Kanal İstanbul ve çevresindeki yerleşimler, Kuzey-Batı İstanbul’da kurulacak 2-3 milyon nüfuslu yeni bir şehir, Kuzey İstanbul Otoyolu ve 3. Boğaziçi Köprüsü ile birlikte ele almadan doğru bir tahlil yapılamaz.

Net olarak söylüyorum; İstanbul’u daha da büyütmek ve kalabalıklaştırmak, bunu yaparken İstanbul’un oturumunu kuzeye yaymak, hele hele İstanbul’u Avrupa yakasında büyütmek; stratejik, siyasal, ekonomik, demografik, ekolojik ve sair çevresel etkiler ve iklim bakımından külliyen hatadır. Tarihin hiçbir döneminde insanlar İstanbul’un kuzeyini yerleşim maksadıyla kullanmamıştır. Bu temel itirazları dikkate alırsanız Yeni Havalimanı’nı konuşmaya gerek bile kalmaz.

Kuzey’de kurulacak Yeni Havalimanı’nı işletmek de Atatürk ve Sabiha Gökçen’e göre hem alan hizmetleri hem iklim şartlarının seyrüsefer emniyetine tesirleri bakımından daha dezavantajlıdır. İstanbul’un hakim rüzgarları senenin %85’inde Karadeniz’den güneye doğru eser ve iklim koşulları çok daha serttir. Milyonlarca yolcunun her gidişte alana ve her gelişte şehre intikal ederken harcayacağı ilave zamanı ve masrafı ayrıca düşünmek gerekir. İntikal problemini asgariye indirmek için gerekecek otoban ve raylı ulaşım sistem yatırımlarını ve maliyetini de unutmamak gerekir.

“Amaç rantken THY büyüklüğünü nasıl koruyabilecek?”

Karlıtekin’in tespitlerinin İstanbul Havalimanı’nın amacının “toprak rantı ve imar planı” olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Kahveci yazısını şöyle noktaladı:

Sizce hangi havayolu şirketleri bu maliyet içerisinde 3. Havalimanı’nı kullanmak isteyecektir? Ya da THY bu maliyetler ile nasıl baş ederek büyüklüğünü koruyacaktır. Dikkat ederseniz ‘büyüyecektir’ demedim; ‘büyüklüğünü koruyabilecek mi’ dedim.

Dikey mimari yerine neden yatay mimari isteğinin gerçek sürecini sanırım şimdi daha iyi anlayabilmiş oluruz.

Bir de ekleme yapalım: 3. Havalimanı fikri ve yeri konusunda Binali Yıldırım sorumlu görülse de asıl hadisede kendisi çok geride kalmaktadır. Anlayacağınız iş-proje çok daha büyük.

Sendika.Org