Tarihi Münif Paşa Konağı otel bahanesiyle yıkıldı, otopark yapıldı

İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin genel merkezi de olan Cağaoğlu'ndaki tarihi ve tescilli Münif Paşa Konağı, nam-ı diğer Pembe Köşk yıkılarak otopark yapıldı

Tarihi Münif Paşa Konağı otel bahanesiyle yıkıldı, otopark yapıldı

İstanbul Cağaloğlu’nda bulunan, bir dönem İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin genel merkez binası olarak da kullanılan, Anıtlar Kurulu tarafından “birinci derece tarihi yapı” statüsünde bulunan ve yapımında kullanılan renk nedeniyle “Pembe Köşk” olarak da bilinen tarihi Münif Paşa Konağı, 2012 yılında otel projesi kapsamında satıldı.

DHA’nın haberine göre; uzun süre çökme tehlikesi nedeniyle atıl halde bekleyen konak hakkında İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu yıkım kararı verdi. Karar doğrultusunda konağın bazı bölümleri iş makinesi dahi kullanılmadan söküm ile yıkıldı, yapılacak otelde kullanılacak bölümler de koruma altına alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının Yapı Esasları ve Denetimine Dair Yönetmeliği’ne göre tescilli yapıların yıkılmaları halinde aynı oturum üzerine projelendirilerek yeniden yapılması zorunlu olmasına karşın; aradan geçen üç ayda hiçbir adım da atılmadı.

Konak alanı son olarak günlük 20 TL’ye otopark alanı olarak kullanılmaya başlandı.

Sendika.Org