Süt ve süt ürünleri ile kırmızı ete bir ayda %25’e varan zamlar

Süt ve süt ürünleri ile kırmızı ete mayıs ayında zam yağdı, toplam zam oranı %10 ila %25 arasında değişti

Süt ve süt ürünleri ile kırmızı ete bir ayda %25’e varan zamlar

Ekonomik kriz adım adım derinleşirken, halkın temel ihtiyaç kalemleri başta olmak üzere zam furyası da devam ediyor.

Cumhuriyet’in haberine göre; 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere süt ve süt ürünleri yapılan zammın ardından 14-16 Mayıs ve 23-24 Mayıs tarihlerinde de yine süt ve süt ürünleri ile bazı kırmızı et ürünlerine zam geldi. Son bir aydaki toplam zam oranı %10 ila %25 arasında değişti.

Et ve Süt Kurumu’na göre mayıs ayı ortasında 39,3 TL olan perakende kıyma fiyatları 42,2 TL’ye yükseldi. Son bir yılda kıyma İstanbul’da %32,4, Ankara’da ise %17,8 oranlarında zamlanmış oldu.

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı da mayıs ayı içinde peş peşe zamlar olduğunu, 24 TL’ye satılan kaşar peyniri fiyatının 28,3 TL’ye yükseldiğini, bir teneke beyaz peynir fiyatının ise 400 TL’den 450-500 TL’ye kadar tırmandığını belirtti, “Piyasa çok durgun” diye ekledi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise zamları ramazan nedeniyle et üretimi ve tüketimindeki düşüşe bağladı, “Fırsattan istifade fiyatları artıranlar var. Bu zamlar maliyetlerdeki artışla izah edilemez” dedi.

Sendika.Org