Sudan’da Askeri Geçiş Hükümeti ile toplumsal muhalefet uzlaştı

Sudan'da Askeri Geçiş Hükümeti ile muhalefetin çatı platformu Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri 3 yıllık geçiş süreci konusunda uzlaşmaya vardı

Sudan’da Askeri Geçiş Hükümeti ile toplumsal muhalefet uzlaştı

Sudan’da halkın isyanı sonrasında Ömer el-Beşir’in 30 yıllık diktatörlüğünün sonlanmasının ardından iktidara gelen Askeri Geçiş Hükümeti (AGH) ile toplumsal muhalefet arasındaki geçiş süreci tartışmaları bir nihayete erdi.

BBC’nin aktardığına göre, Askeri Geçiş Hükümeti, 3 yıllık geçiş süreci konusunda Özgürlük ve Değişim Güçleri Deklarasyonu’yla (ÖDDG) uzlaştıklarını kaydetti. Yapılan açıklamaya göre kurulacak olan 300 kişilik mecliste ÖDDG bileşenleri 200 koltuğa, ÖDDG bileşeni olmayan siyasi partiler ise 100 koltuğa sahip olacak. Geçiş süreci için kabinenin oluşumu konusunda görüşmeler ise sürüyor.

Hükümetin oluşumu konusunda belirsizlik devam ediyor

Geçiş süreci görüşmelerini yürüten heyetteki ÖDDG temsilcisi Sadık Yusuf, ÖDDG’nin 8 sivil, 3 askerden oluşan bir hükümet önerdiklerini; AGH’nin ise 7 asker, 4 sivilden oluşan bir hükümeti önerdiğini kaydetti.

AGH üyelerinden General Yaser el Ata düzenlenen ortak basın toplantısında, ÖDDG ile geçiş sürecine ilişkin anlaşmayı 24 saat içerisinde imzalayacağını kaydetti.

Ne olmuştu?

Sudan halkı, ekmek fiyatlarına yapılan zamlara karşı sokağa çıkmış, 4 ay süren eylemlerde halk diktatör Ömer el-Beşir’in istifasını talep etmişti. Eylemlerden sonra 11 Nisan 2019’da ordu, Ömer el-Beşir’i görevden almıştı. Beşir’in görevden alınmasının ardından yönetimi el koyan Askeri Geçiş Hükümeti’nde 24 saat içerisinde ikinci bir darbe daha yaşanmıştı.

Sudan toplumsal muhalefetinin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri, sivil geçiş hükümeti kurulması talebiyle Sudan Genelkurmay Başkanlığı binasının önünde eylemlerini sürdürmüştü. Askeri hükümetin, görevde kalmak konusunda ısrarı üzerine toplumsal muhalefetle, hükümetle geçiş süreci görüşmelerini askıya aldığını duyurmuştu. Bunun üzerine, Askeri Geçiş Hükümeti geçiş sürecinin sivilleştirilmesi konusunda 1 hafta içinde gereken adımları atacaklarını söylese de bu adımı asla atmadı.

Görüşmeler sırasında ise Askeri Geçiş Hükümeti yetkilileri, 7’si asker 3’ü sivil olmak üzere 10 kişilik bir hükümeti öngörürken, toplumsal muhalefet ise 8’i sivil 7’si asker olmak üzere 15 kişilik bir hükümet kurulmasını öneriyordu. Askeri Geçiş Hükümeti yetkilileri, devrimin gerçekleşmesi için orduyu harekete geçiren koşulların devrimin tamamlanabilmesi için de ordunun görevde olmasını gerekli kıldığını ileri sürmüştü.

AGH, sürekli olarak oturma eylemlerinin son bulmasını ve barikatların kaldırılması gerektiğini söylüyordu fakat toplumsal muhalefet ne oturma eylemlerinden ne de barikatlardan geri adım atmadı. AGH, geçtiğimiz pazar günü barikatları kaldırmak için kitleye saldırdı. Bunun üzerine şiddetli çatışmalar yaşandı. 14 Mayıs’ta ise AGH ile ÖDDG arasında görüşmenin yapılmasına birkaç saat kala oturma eylemini sürdüren kitleye yönelik silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 1’i asker olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı gerçekleştirenin ise kimliği tespit edilemedi.

Sendika.Org