Soylu’ya göre YSK “oy çalındı” demiş ama bunu “hukuk diliyle” söylemiş

31 Mart yerel seçimlerinin ardından her seferinde oyların çalındığını iddia eden İçişleri Süleyman Soylu, YSK'nin gerekçeli kararında böyle bir tespit olmamasına rağmen, kararda oy çalmanın hukuki bir dille ifade edildiğini ileri sürdü

Soylu’ya göre YSK “oy çalındı” demiş ama bunu “hukuk diliyle” söylemiş

YSK dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesine ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. Kanuna aykırı olmasına rağmen, gerekçeli kararda kısa kararın genişletilmesi hukukçuların tepkileriyle karşılaştı. Kararın açıklanmasının ardından Binali Yıldırım, yaptığı ilk açıklamada gerekçeli kararda oy çalınmasın ilişkin herhangi bir tespit olmamasına rağmen, oyların çalındığını, çalınmasaydı daha fazla oy alacağını söyledi.

Benzer bir açıklama da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Arnavutköy Belediye Davet Salonu’nda düzenlenen “Muhtarlar Toplatısı”nda 36 mahalle muhtarıyla bir araya gelen Soylu, “Gerekçeli karar tam da bizim söylediğimi ve iddia ettiğimiz meselelerin tamamını ortaya koydu” dedi.

Soylu, gerekçeli kararda oy çalınmasına ilişkin herhangi bir tespit bulunmamasına rağmen, gerekçeli kararda oyların çalındığının “hukuk diliyle” söylendiğini ileri sürdü:

Şunu söylemem gerekir; seçmen iradesinin sandığa yansımasında problem olabilir, olmayabilir. Mesele seçmenin sandığa attığı oyda ve zarfın içerisine koyduğu pusulada değil, YSK’nın kararı da aynı şekilde göstermiştir. Sandıklar açıldıktan sonra oyların sayım ve dökümünde ortaya konan yanlışlıklar dün YSK kararında ortaya konmuştur. Kanuna aykırı olduğunu ispat ettiği bütün sonuçları gerekçeli kararına yansıtmıştır. Birtakım aklıevveller diyorlar ki: ‘YSK kararında çalmayı söylemedi.’ Tam da söyledi. Hukuk diliyle söyledi. Bizim söylediğimiz gibi söylemedi. 30 bin 200’ün üzerindeki oyun sayım döküm cetvellerinden tutanağına kadar yok olduğunu, bunun da o oyların ve oradaki sonuçların yok hükmüne getireceğini çok net bir şekilde altını çizdi. Demek istiyor ki; Siz şu anda sandıkların yüzde 10’u açılmasına rağmen içerisindekilerin ne olduğunu, yüzde 90’ının ne olduğunu bilmiyoruz. 29 binden 13 bine düştü. Ve itiraz edilenlerden gördüğümüz kadarıyla bu seçimde 30 binin üzerindeki oylarda bir hile, usulsüzlük vardır. Hukuk diliyle böyle anlatılır. YSK çok net bir şekilde bizim savunduğumuz iddiaların altına mührü vurmuştur. Çünkü biz bir haksızlıkla karşı karşıya kaldık.

İlgili haberler:

Sendika.Org