Saray’dan ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilanı: “Amaç Albayrak Grubu’na özel imtiyaz sağlamak”

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 6 "Özel Endüstri Bölgesi" kararı alındı. CHP'li Ensar Aytekin, kararla Balıkesir SEKA fabrikasının hukuka aykırı bir biçimde satıldığı Albayrak Grubu'na özel imtiyaz sağlanmasının amaçlandığını söyledi

Saray’dan ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilanı: “Amaç Albayrak Grubu’na özel imtiyaz sağlamak”

Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul’da iki, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Mardin’de birer bölge “Özel Endüstri Bölgesi” ilan edildi.

İstanbul’da Arnavutköy’deki iki alan TESKOOP Özel Endüstri Bölgesi ve ÖZAR Özel Endüstri Bölgesi olurken; İzmir Aliağa’daki alan Most Makina Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ için, Bursa Orhangazi’deki alan Asil Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ için, Balıkesir Altıeylül’deki alan Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ için ve Mardin Mazıdağı’ndaki alan da Eti Bakır AŞ için “Özel Endüstri Bölgesi” olarak belirlendi.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank kararı “cari açığı azaltma, yeni yatırım ve iş olanağı sağlama” ile savunurken, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ise amacın “Albayrak grubuna özel imtiyaz sağlama” olduğunu söyledi.

“Yatırım” diye yok pahasına satıldı, “zarar” gerekçesiyle kapandı

1981’de inşa edilen Balıkesir Selüloz Kağıt Fabrikası’nın (SEKA) 198 milyon dolara mal olmasına karşın Albayraklar’a 1,1 milyon dolara satıldığını hatırlatan Aytekin, Danıştay’ın satışı durdurma kararı almasına karşın Bakanlar Kurulu’nun süreci tamamladığını belirtti.

Satış sonrasında Albayrak Grubu’nun 140 milyon dolara yatırım yaptığını iddia ettiğini kaydeden Aytekin, buna karşın daha sonra “zarar ediyor” gerekçesiyle fabrikanın kapandığını ifade etti.

“Amaç, Albayrak’ın zararını minimize etmek”

Aytekin şöyle devam etti:

Albayrak’a satılan SEKA alanı şimdi, “Özel Endüstri Bölgesi” ilan edildi. Amaç, Albayrak’ın yaptığı yatırımdaki zararları minimize etmek. Artık ÇED süreci de beklemeyecek. Albayrak Grubu veya kuracağı taşeron bir şirket, imtiyazlı bölge alanında yapacağı yapıya onay verilecek. Bu alana özel teşvikler de verilip, şirketin cebinde bir kuruş çıkmayacak.

Balıkesir SEKA nasıl satıldı?

  • 1800 dönümlük arazisi, 185 lojmanı, sosyal tesisleri ve diğer varlıklarıyla 51 milyon dolarlık değere sahip olan Balıkesir SEKA fabrikası Albayrak Grubu’na 1,1 milyon dolarak satıldı.
  • Albayrak Grubu, fabrika için 8 yıl hiçbir ödeme yapmadı ve toplam bedelin ödenmesi 9 yıla yayıldı.
  • Selüloz-İş Sendikası, ihalenin iptali için Danıştay’a dava açtı. Danıştay, davayı haklı görerek ihalenin iptali ve fabrikanın kamuya iadesi kararı verdi.
  • İptal kararı Albayrak Grubu’na ancak bir yıl sonra tebliğ edildi ancak hiçbir zaman uygulanmadı.
  • İşletmenin Albayrak Grubu’ndan alınarak Sümer Holding’e iade edilmesi için 2005’te bir dava daha açıldı.
  • AKP, 2012’de yaptığı yasal düzenleme ile yargı kararlarının uygulanıp uygulanmaması yetkisini Bakanlar Kurulu’na verdi.
  • Bakanlar Kurulu da Balıkesir SEKA fabrikasının Albayrak Grubu’nda kalmasına karar verdi.
  • Fabrika bir süre sonra “zarar ettiği” bahanesiyle kapandı.

Sendika.Org, Sözcü